Pentagon'dan tehdit gibi 'Fırat Kalkanı' açıklaması


Pentagon'dan tehdit gibi 'Fırat Kalkanı' açıklaması
29 Ağustos 2016 Pazartesi
14:21
Dünya

TSK'nın terör örgütleri IŞİD-PKK/PYD mensuplarına yönelik başlattığı "Fırat Kalkanı" operasyonu konusunda, ABD Savunma Bakanlığı'ndan sert bir açıklama geldi. Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesinin ardından, bölgede Türkiye destekli ÖSO ile YPG-PYD arasında yaşanan çatışmaların ABD tarafından "kabul edilemez bulunduğunun" vurgulandığı açıklamada, taraflar "derhal çatışmaları sonlandırmaya" çağrıldı.ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklaması, Bakanlık Sözcüsü Peter Cook’un New York Times gazetesine gönderdiği bir e-maille geldi. Sözcü Cook’un açıklamaları, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye Özel Temsilcisi Breet McGurk tarafından da Twitter’da tekrarlandı.

Cook açıklamasında Cerablus’un güneyinde, PYD-YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile TSK’ya bağlı unsurların desteklediği Özgür Suriye Ordusu arasında yaşanan çatışmaları “yakından izlediklerini” ve “kabul edilemez bulduklarını” ifade etti.

Sözcü, “IŞİD'in artık bulunmadığı Cerablus'un güneyinde Türk silahlı kuvvetleri, bazı muhalefet grupları ve Suriye Demokratik Güçleriyle bağlantılı birlikler arasındaki çatışmalara ilişkin haberleri yakından izliyoruz. Bu çatışmaları kabul edilemez bulduğumuzu açıkça ifade etmek istiyoruz” dedi.

Sözcü, bölgenin “halihazırda kalabalık bir savaş alanı” olduğunu da ifade ettiği açıklamasında, “Bu nedenle ki silahlı tüm oyuncuları hemen çatışmaları durdurmaya ve ihtilafa son vermek için gereken önlemleri almayı çağırıyoruz” ifadesini kullandı..