Musul'da kan donduran felaket tehlikesi!

Musul'da kan donduran felaket tehlikesi!
17 Ekim 2016 Pazartesi
10:22
Gündem

Musul Operasyonu gece 01.40 sıralarında başladı. Operasyonun başlatılmasının ardından çok büyük bir tehlike de ortaya çıktı. IŞİD'li teröristlerin kontrolü altındaki Musul Barajı'nın teröristler tarafından çökertilmesi durumunda sadece 4 saat içinde bütün şehrin sular altında kalacağı öğrenildi. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre barajın güvenliği için Başika'daki Türk Askerleri'nin eğittiği Ninova'lar bölheye sevk edildi..

Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul Barajı’na bir zarar gelmesi durumunda bölgedeki tüm dengeler altı üst olabilir.

Irak’ın en büyük barajı olan Musul barajının çökme olasılığı, özellikle ABD tarafından sık sık dile getirilmişti. Musul’daki büyük operasyonun başlamasının ardından barajın kontrolü de önemli bir nokta haline gelmiş bulunuyor.

Musul Barajı Felaket

12 milyar metreküp su bulunduran barajın çökmesi halinde Musul’un 4 saat içinde 21 metre su altında kalabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca bu su dalgasının Musul’u tahrip etmesinin ardından Bağdat’ın büyük bir bölümünün de sular altında kalmasına neden olacağını belirtiliyor.

Barajın 2014 yılında IŞİD kontrolüne geçmesi ve bu dönemde gerekli bakımların aksaması durumu daha kritik bir hale getirmiş bulunuyor.Musul Barajı Çökerse

Hürriyet’in haberine göre; Musul Barajı’nı güvende tutmak için Türk askerlerinin Başika’da eğittiği Ninova Gönülleri’nin bölgeye sevk edildiği gelen bilgiler arasında.