Fırat Kalkanı: TSK, PKK/PYD ve IŞİD'i havadan vurdu

Fırat Kalkanı: TSK, PKK/PYD ve IŞİD'i havadan vurdu
14 Kasım 2016 Pazartesi
10:35
Gündem

Genelkurmay Başkanlığı Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin bir bilgilendirme açıklaması yaptı. Açıklamaya göre terör örgütleri IŞİD'ın tespit edilen 50, PKK/PYD'nin ise 6 merkezi, Türk jetlerinin katılımıyla vurularak imha edildi. Harekat kapsamında 202 mahalde kontrolü sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 83 günden bu yana yürütülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda 202 mahalde denetim ÖSO'ya geçti, 202 kilometrekarelik alan terör örgütü DEAŞ'tan temizlendi. El Bab'ın kuzeyinde bulunan Dana'da, DEAŞ militanlarının, TSK'ya ait muharebe aracına güdümlü tanksavar roketi ve droneden el yapımı patlayıcı atılması sonucu 4 Türk askeri hafif şekilde yaralandı.

3 HAFTA SONRA İLK KEZ HAVA HAREKATI

Geçtiğimiz 29 Temmuz tarhinde Türk jetlerini, Suriye'de PKK/PYD mensubu 200 teröristi etkisiz hale getirdi son hava harekatından bu yana ilk kez Fırat Kalkanı opersyonuna destek verdi. Suriye'de rejime ait radar sistemlerinin Türk jetlerine kilitlendiği ve bundan dolayı uçaklarımızın operasyonlara destek vermediği "yerde bekler" durumunda bekletildiği iddia edilmişti.  Türk jetleri bugün düzenlediği hava harekatıyla DEAŞ'ın 50, PKK/PYD'nin ise 6 merkezini havadan vururak imha etti, ayrıca düzenlenen hava harekatına karadan da destek verildi, harekatta ÖSO'nun 9 askeri öldü, 52'si de yaralandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi: 

"Mare ve Rai sektörlerinde; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Kubbat ash Shaykh, Susiyan, Hadath, Vagan, Evlan, Dana ve Kadiran'da büyük ölçüde kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 9 muhalif şehit olmuş, 52 muhalif yaralanmıştır. El Bab kuzeyinde yer alan Dana bölgesinde, 1 Zırhlı Muharebe Aracının (ZMA) güdümlü tanksavar roketi ile vurulması ve Drone’dan atılan el yapımı patlayıcının isabet etmesi sonucu 4 TSK personeli hafif şekilde yaralanmıştır. Tall Jijan bölgesini ele geçirmeye çalışan PYD/PKK unsurlarına yönelik topçu ve tank atışları sonucu 10 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirilmiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 202 meskun mahalde yaklaşık 1620 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 35 DEAŞ ve 6 PYD/PKK ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. 13 Kasım 2016 tarihinde 10.44-11.53 ve 20.47-21.22 saatleri arasında iki ayrı saat diliminde Suriye El Bab bölgesinde Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlenmiş, 15 hedefe 16 atım icra edilmiştir. Hava taarruzları sonucunda DEAŞ'a ait olduğu tespit edilen ve DEAŞ tarafından kullanılan 2 komuta kontrol merkezi, 1 cephanelik, 2 karargah binası ve 10 savunma