Etiyopya’da hükümet karşıtı protesto: 52 ölü, 300 ölü iddiası

Etiyopya’da hükümet karşıtı protesto: 52 ölü, 300 ölü iddiası
3 Ekim 2016 Pazartesi
09:23
Dünya

Etiyopya'da güvenlik güçlerinin, milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Aktivistler ise 300 kişinin öldüğünü iddia ediyor. Bazı göstericilerin polisin biber gazı kullanıp ardından ateş açması sonucu başlayan izdihamda ezilerek can verdiği belirtiliyor.

Ölümlerin, protesto sırasında çıkan izdihamdan kaynaklandığı belirtiliyor.

İzdihamın, güvenlik güçlerinin hükümet aleyhinde slogan atan göstericilere müdahalesi sonrasında çıktığını iddia eden görgü tanıkları, polisin göstericilere karşı biber gazı ve plastik mermi kullandığını söyledi.

İzdiham sonucu bazı göstericilerin yakınlardaki bir vadiden yuvarlanarak can verdikleri belirtildi.

Başbakan Hailemariam Desalegn ise protestocuları “önceden planlanmış şekilde kargaşa yaratıp, kalabalığı uçuruma sürüklemekle” suçladı.

Desalegn polisin göstericilere ateş açtığı iddialarını yalanladı.

Başkent Addis Ababa’ya 40 km mesafedeki Bishoftu bölgesinde dini bir tören için bir araya gelen kalabalıktan bazı kişilerin “Barışa, adalete ihtiyacımız var” şeklinde hükümet karşıtı sloganlar attığı belirtiliyor.

Etiyopyada dini festivalde 300 kişi öldü

Associated Press ajansına göre dini festivalde yaklaşık 2 milyon kişi bulunuyordu.

Bazı kaynaklar, göstericilerin güvenlik güçlerine taş ve şişe fırlattığı kaydederken, gösterinin barışçıl olduğunu aktaran görgü tanıkları da var.

Etiyopya halk ayaklanması

300 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLİYOR

Cafer Muhammed adlı bir eylemci, en az 300 kişinin öldüğünü, çok daha fazla sayıda insanın da yaralandığını söyledi.

Muhammed, askerlerin ve bir askeri helikopterin halkın üzerine ateş açtığını, ölenlerin çoğunun kaçarken uçurumdan yuvarlanan ve göle atlayıp boğulan kişiler olduğunu belirtti.

Bağımsız kaynaklar henüz bu iddiayı doğrulamadı.

Etiyopya da halk ayaklandı çok sayıda ölü

Etiyopya’da son bir kaç aydır çatışmalar yaşanıyor.

Oromia ve Amhara bölgeleri, siyasi ve ekonomik açıdan dışlandıklarından yakınıyor.

Bölgedeki gerilim Kasım’da hükümetin başkentin sınırlarını Oromia’ya kadar genişletme planını açıklamasından sonra başladı.

Oromo etnik grubuna mensup çiftçiler, topraklarını kaybetmek zorunda kalacaklarından endişe ediyor. Oromo, ülkedeki en büyük etnik grup.

Hükümet tepkiler üzerine planı rafa kaldırdı. Fakat haklarının çiğnendiğini ve dışlandıklarını söyleyen bölge halkı protestolarını sürdürdü.