Başbakan Yıldırım açıkladı: İşte TEOG'un yerine getirilecek sistem

Haber Oku Haber Oku / Şehir: Genel
Başbakan Yıldırım açıkladı: İşte TEOG'un yerine getirilecek sistem

Milyonlarca öğrenci ve velileri ilgilendiren son dakika haberi.. Başbakan Binali Yıldırım, TEOG yerine gelecek yeni sistemi açıkladı.. Yıldırım, 4 yıllık diploma notunun geçerli olacağını ve sınavlarda açık uçlu soruların sorulacağını açıkladı. İşte TEOG'un yerine getirilecek olan sistemin detayları ve Başbakan Binali Yıldırım'ın TEOG hakkındaki açıklaması..

Son dakika. İşte TEOG'un yeirtne uygulanacak yeni sistem.. 

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG yerine gelecek yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım, 4 yıllık diploma notunun geçerli olacağını ve sınavlarda açık uçlu soruların sorulacağını açıkladı. Başbakan Yıldırım, "mezuniyet puanına göre yerleştirme olacak' dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Bunu öğrenciler ve veliler üzerinde oluşturduğu stres var. 4 yılını ilkokul 4 yılını ortaokul olarak okuyor. Spor lisesine mi gidecek fen bilimlerine mi imam hatipe mi gidecek. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor 5-6-7-8 bu bir veri.

Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi ne tarafa gidiyor? Spor mu sanat mı matematik mi? Buralar tespit ediliyor buna belirli oranda katkı yapan 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul kendine göre yapmıyor. Okuma sistemi de dışarıda okunuyor. Mezuniyet puanı çıkıyor o puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor. 6. sınıfa giden torunum var Bahar. Gittim sarıldı boynuma 'Dede TEOG kalktı ne güzel' Kızım senin ne işin var TEOG'la. O bile TEOG stresine girmiş. Daha 2 sene var. Yazık günah değil ni bu evlatlarımıza? Sorular test değil. Sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular sorulacak. Sosyal bilgiler şunu anlat. A şıkkı B şıkkı falan yok.''

"ÜNİVERSİTELERDE DE SINAV BASİTLEŞTİTİLECEK"

"Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak"
Sıradaki Haber Yükleniyor...