Askeri okuldan atılan öğrenciler marşlarla yürüdü


Askeri okuldan atılan öğrenciler marşlarla yürüdü
6 Ağustos 2016 Cumartesi
20:25
Gündem

FETÖ'cü askerlerin askeri okullarda kendilerinden olmayan baskı ve işkenceyle okullardan attıkları veya ayrılmaları yolunda baskı yaptıkları öğrenciler hakları için marşlarla yürüdü. Mağdur öğrencilerim hükümetten talepleri sie gayet açık..2006 – 2013 yılları arasında FETÖ/PDY mensupları tarafından Harp Okulları'ndan, Askeri Liseler'den ve Astsubay Okulları'ndan çeşitli sebeplerle atılan öğrenciler, haklarının iade edilmesi için İstiklal Caddesi'nde yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 17.00 sıralarında Tünel'de toplanan öğrenciler “Vatan için daima göreve hazırız” yazılı pankart açarak Galatasaray'a doğru yürüyüşe geçti. Gündoğdu Marşı söyleyerek yürüyen askeri öğrenciler, İstiklal Caddesi'nde yürüyenlere de bildiri dağıttı.

Askeri okuldan atılan öğrenciler marşlarla yürüdü

Galatasaray'da öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Doğanay Güven “Bizler, 2006 – 2013 yılları arasında FETÖ/PDY mensupları tarafından Harp Okulları'ndan, Askeri Liseler'den ve Astsubay Okulları'ndan çeşitli sebeplerle atılan veya ayrılmak zorunda bırakılan 2 bin 500'e yakın öğrenciyiz. Söz konusu yıllar arasında tarafımıza sistematik baskı, fiziksel ve psikolojik işkenceler yapan subayların, bu hain darbe girişimine aktif olarak katıldıklarını gördük. Platformumuz olarak geçmişte birçok defa, askeri okullardaki bu yapılanmaya dikkat çekmeye ve bizlere yapılan haksızlığı dile getirmeye çalıştık. Ancak söz konusu yapının yargı gibi diğer kurumlardaki uzantıları, çabalarımızı boşa çıkarmaya çalışmış ve önemsizmiş gibi algı yönetmiştir” dedi.

Askeri okuldan atılan öğrenciler marşlarla yürüdü

Kendilerine sistematik baskı uygulandığını söyleyen Güven “FETÖ/PDY, gelecekte kendisine engel olabilecek kişi ve kişileri tasfiye etmiştir. Bu kişiler; lider özellikleri yüksek olan, akademik olarak başarılı olan, milli şuuru yüksek, vatansever, kişilerdir. 2006 – 2013 yılları arasında tarafımıza sistematik baskı, insanlık dışı muameleler, psikolojik ve fiziksel işkenceler yapan ve sistemin dışına atmaya çalışan subayların, bu hain girişime aktif olarak katıldıklarını müşahede ettik” diye konuştu.

HÜKÜMETE İKİ TALEP

Devletten iki taleplerinin olduğunu söyleyen öğrenciler “Devletimizin bu büyük mağduriyetimize kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda, devletimizden 2 talebimiz bulunmaktadır:Üniformalı hainlerin yargılanması ve TSK içindeki FETÖ/PDY mensuplarının tasfiyesi,Askeri okuldan atılan öğrenciler marşlarla yürüdü

İade-i itibarımızın sağlanması,İade-i itibar kapsamında, detayları ve gerekçeleri kanun teklifimizde yer almak üzere, mağdur öğrencilerin öğrenim borçlarının (tazminat) silinmesi ve yapılan ödemelerin iadesini,TSK mensubu emsallerinin, nasbından bugüne dek aldıkları aylık tutarları toplamının tazminat olarak ödenmesini, Emsal rütbe, kıdem ve sınıflarına göre emekli kartı verilmesi ve TSK mensuplarına tanınan sosyal hakların sağlanmasını,Sağlık sebebiyle ayrılmak zorunda kalanlara malulen emeklilik hakkı verilmesini,Talep etmeleri halinde kamu kurum ve kuruluşlarında öğrenimlerine uygun kadrolarda istihdamı için kadro ihdas edilmesini,TSK'nde göreve dönmek isteyen kişiler için imkan sağlanmasını talep ediyoruz” DHA

Askeri okuldan atılan öğrenciler marşlarla yürüdü