ALES Sınavı ne zaman yapılıyor?


ALES Sınavı ne zaman yapılıyor?
3 Ekim 2017 Salı
11:06
Gündem

ALES başvuru işlemi için son günlere girildi. On binlerce kişinin akademik kariyer yapmak için başvuruda bulunacağı ALES, ÖSYM üzerinden müracaatları almaya devam ediyor. Peki, Lisansüstü eğitim için olmazsa olmazlar arasında yer alan ALES ne zaman yapılacak? İşte, başvuru aşaması ve bu yıl ortaya çıkan değişikliklerle ilgili detaylı bilgilerALES başvuru işlemi ÖSYM internet sitesi üzerinden alınmaya devam ediyor.

Akademik kariyer isteyen adayların kullanacağı ALES, yeni dönemde 5 yıl boyunca geçerli olacak. Toplam 150 dakika sürecek olan ALES, 100 soru üzerinden değerlendirilecek. Peki, ALES başvuru işlemi ne zaman yapılacak? İşte, merakla araştırılan yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgiler

ALES BAŞVURUSU VE ALES SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2017-ALES Sonbahar Dönemi) Sonbahar Dönemi Sınavı, 19 Kasım 2017 tarihinde 81 il merkezinde uygulanacaktır. (Lefkoşa’da sadece İlkbahar Dönemi Sınavı yapılacaktır.) Sınav saat 10:00'da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır. Sınava başvurular,26 Eylül– 4 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

ALES SINAVINDA KAÇ SORU YER ALACAK?
Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınavda 100 soru yer alacak.

ALES SINAV SÜRESİ NE KADAR?
150 dakika