Af ne zaman çıkacak? Genel af son durum. Af hangi suçları kapsayacak?

yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Haber Oku / Sehir: Genel
Af ne zaman çıkacak? Genel af son durum. Af hangi suçları kapsayacak?

MHP'nin 24 Haziran seçimlerinde gündeme getirdiği af konusu, yeni yasama yılının ilk haftasında MHP tarafından TBMM'ye yasa tasarısı olarak sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikircikli yaklaşımı, Bahçeli'nin ise, 'genel af ise genel af, kararlıyız çıkaracağız...' dediği af konusu şu anda Erdoğan'ın verdiği talimat ile Adalet Bakanlığı’nın çalışma masasında.. Peki Cezaevlerinin durumu ne? Hangi suçtan ne kadar mahkum cezaevinde bulunuyor, İşte af konusunda son durum ve tüm detaylar..

'Genel afsa genel af. Kararlıyız, çıkaracağız..' diyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, 'İkircikli' yaklaşımıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP ve MHP cephesi.. 24 Haziran seçimleriyle birlikte başlayan af tartışmaları neredeyse toplumu psikolojik olarak affa hazırladı ve benimsetti. AKP-MHP cephesinde af tartışmalar öyle bir boyutta sürdürülüyor ki, artık 'af çıksın mı' sorusu,  'af ne zaman çıkacak' sorusuna dönüştü bile..

"OK YAYDAN ÇIKTI. AFTAN DÖNÜŞ YOK"

250 bini aşan tutuklu ve hükümlü sayısı, buna akraba ve yakınları da eklenince bir ülke nüfusunu aşan 2-3 milyonluk sayı artık dönülmesi imkansız hale gelen bir 'af beklentisi' içine sokuldu. Önümüzdeki yerel seçimlerin tarihi de affın ne kadar yakın olduğuna işaret ediyor.!

Af ya da ceza indirimi, gündemin en önemli başlıklarından biri. Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile bir süredir çalışma yürütüyor. Hem MHP’nin teklifi değerlendiriliyor hem de atılması muhtemel adımlar tartışılıyor.

1 TEMMUZ 2016'DAN ÖNCE İŞLENEN SUÇLAR

Bakanlığın çalışmalarını daha çok bir infaz düzenlemesi üzerine yoğunlaştırdığı belirtiliyor. Bu kapsamda bazı suçlarda ceza infazının daha önce 1 Temmuz 2016’dan önce işlenen suçlar yönünden yapıldığı gibi yarı oranında uygulanması formülü üzerinde duruluyor. Bu durumda alınan cezaların 4/3 ya da 3/2’si yerine yarısı cezaevlerinde geçirilecek.

CEZAEVLERİNDE 256 BİN KİŞİ VAR. 50 BİN CİVARI MAHKUM KÖTÜ KOŞULLARDA, YERLERDE YATIYOR..

Cezaevlerine kapasitesinin çok üzerinde mahkum hapsedildiği biliniyor. 208 bin 830 kişilik kapasitesi bulunan 7’si çocuk cezaevi olmak üzere toplam 386 ceza infaz kurumunda son rakamlara göre 256 bin 888 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Cezaevlerinde en fazla uyuşturucu ticareti suçlusu bulunuyor.

İŞTE O RAKAMLAR

Cezaevinde bulunanların suç gruplarına dağılımı şöyle;

Suç                            Toplam sayı             Oran

Uyuşturucu                  51 bin 386                 % 20

Terör                            45 bin 968                 % 18,2

Hırsızlık                       33 bin 145                 % 13,1

Adam öldürme            28 bin 274                  % 11,2

Yaralama                     25 bin 919                 % 9,9

Yağma                         22 bin 508                 % 8,7

Cinsel suçlar                17 bin 66                   % 6,8

Sahtecilik                     6 bin 680                   % 2,6

Suç örgütü                   3 bin 798                   % 1,2

Dolandırıcılık               3 bin 119                   %1,2

Diğer                            17 bin 415                 % 6,8

91 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ KAPSAM DIŞI KALACAK!

MHP’nin teklifi bu suç gruplarından “adam öldürme”, “terör” ve “cinsel suçları” kapsam dışında bırakıyor. Bunlar, cezaevlerinde bulunanların yüzde 36.42’sine yani 91 bin 308’ine denk geliyor. Geri kalan 165 bin dolayında kişi MHP’nin ceza indirimi teklifi kapsamına giriyor. Bir af düzenlemesi veya ceza indiriminin yapılıp yapılmayacağı Adalet Bakanlığı’nın çalışmalarının tamamlamasının ardından netlik kazanacak.
Sıradaki Haber Yükleniyor...