1 Trilyon dolardan fazla paramız 'zehir' oldu!


1 Trilyon dolardan fazla paramız 'zehir' oldu!
27 Kasım 2017 Pazartesi
13:17
Ekonomi

Neredeyse yeni bir ülke kurulacak kadar paramız hem duman olup uçtu gitti, hem de zehir olup sağlımızı bozdu.. Ajans Press'in yaptığı bu araştırmanın konusu sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için harcanan para değil. Sadece sigara alımı için giden milli servetimiz.. Türkiye’de 2006 2015 yılları arasında 256,7 milyar lira havaya uçarken iç piyasada bir trilyon adedin üzerinde sigara satışı gerçekleşti. Bu paraya bir de sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi ve ilaç giderlerini de eklersek, 1 Trilyon dolardan fazla paramız sadece son 9 yıl içinde ülkemizden çıktı..Medya araştırma ve takip merkezi Ajans Press, sigara ve türün ürünleri konulu medya araştırması gerçekleştirdi.

Tütün ve Alkol Piyasa Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, sigara paketlerinin üzerindeki uyarı yazılarının uygulamaya başlandığı 2010 yılında, Türkiye’de sigara tüketimi yüzde 15 azaldı. 2015 yılına kadar yaklaşık bu seyirde devam eden sigara tüketiminin tekrar artışa geçtiği belirlendi.Öte yandan yapılan hesaplamalara göre, son on yılda sigaraya harcanan parayla 56 Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 11 Atatürk Barajı, 46 Marmaray, 10 nükleer santral, ve Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) yapılabileceği başlığı dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.

PRNet’in medya incelemesinde, araştırmaya konu olan 2006-2015 yılları arasında, sigara konulu 357 bin haber tespit edildi. Medyaya yansıyan haberler incelendiğinde sigara en çok zam ve kaçakçılık haberleriyle anıldı. Özellikle her yeni yıl öncesi kaçakçılık ve zam haberleri medyanın gündemini meşgul ederken, televizyonda yayınlanan kamu spotlarının izleyiciler üzerinde olumlu yönde etkiler gösterdiği belirtildi.