'Ölmeye Hazırım..' demişti: Leonard Cohen öldü

'Ölmeye Hazırım..' demişti: Leonard Cohen öldü
11 Kasım 2016 Cuma
09:36
Gündem

Kanadalı Ünlü şair, şarkı sözü yazarı, romancı ve müzisyen Leonard Cohen, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölümüyle sanat dünyasını yasa boğan Cohen, The New Yorker dergisine verdiği röportajda, “Ölmeye hazırım. Umarım bu söylediğim çok rahatsız edici olmamıştır. Benim için durum bu” demişti.

Cohen’ın Facebook hesabından yapılan duyuruda, “Efsanevi şarkı yazarı ve sanatçı Leonard Cohen’in hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle bildiriyoruz. Müziğin en saygıdeğer ve üretken vizyonerlerinden birini kaybettik” yazıldı.

Cohen’in ölüm nedenine ilişkin herhangi bir detayın yer almadığı duyuruda, efsane için ilerleyen bir tarihte Los Angeles’ta anma düzenleneceği belirtildi.

Montreal doğumlu Cohen, ‘You Want It Darker’ adlı 14’üncü albümünü geçen ay yayınlamıştı.

Leonard Cohen hayatını kaybetti

KISA SÜRE SONRA PEŞİNDEN GELECEĞİM MARIANNE…

Cohen, ‘So Long, Marianne’, ‘Bird on the Wire’ gibi şarkılarına ilham veren ve lösemi sonucu hayatını kaybeden eski sevgilisi Marianne Ihlen için yazdığı dokunaklı veda mektubuyla geçen Ağustos ayında dünyanın gündemine oturmuştu.

Türkiye'de de geniş bir hayran kitlesi bulunan Cohen'in Yunan adası Hydra'da 1960'lı yıllarda tanıştığı ve yaklaşık 10 yıl birlikte yaşadığı eski aşkı için yazdığı mektup şöyleydi:

Pekala Marianne, çok yaşlandık ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim. Biliyorum, ardında, sana öylesine yakınım ki elini uzatsan, elime ulaşabilirsin. Ve biliyorsun ki seni her zaman güzelliğin ve bilgeliğin için sevdim. Fakat bu mevzu hakkında daha fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Çünkü her şeyi biliyorsun. Ama şimdi… Sadece sana iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.”

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Cohen’in ölüm haberinin duyulmasının ardından Twitter hesabından İngilizce ve Fransızca şu mesajı paylaştı:

Justin Trudeau Canada

“Başka bir sanatçı yoktur ki müziği Leonard Cohen’inki gibi hissettirsin. Fakat eserleri, kuşaklar boyunca yankılandı. Kanada ve dünya onu özleyecek.”

Cohen, 2012 yılında ‘Old Ideas’ turnesi kapsamında İstanbul’da konser vermiş ve 3 saat sahnede kalmıştı.

Efsane sanatçının ölümü üzerine Montreal’de bayrakların yarıya indirildiği belirtildi.

Leonard Cohen

LEONARD COHEN KİMDİR?

İlk olarak edebiyat çalışmalarına yoğunlaşan Cohen, 1960’lı yıllarda şair, romancı ve şarkıcı-şarkıcı sözü yazarı olarak tanınmaya başladı. İlk şiir kitabını 1956’da, ilk romanını ise 1964’ye yayımladı.

60’ların sonlarında New York’a taşınarak, büyük ölçüde müziğe yöneldi. İlk albümü Songs of Leonard Cohen, 1967 yılında çıktı ve kült haline geldi.

Cohen, Avrupa pop müziğine dayanan ilk dönem çalışmalarının ardından din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edindi.

1970’lerde Marianne’den ayrılan Cohen, Suzanne Elrod’la ilişki yaşamaya başladı.

Bu ilişkiden Adam ve Lorca adlı iki çocuğu oldu. Adam da babasının yolundan giderek müzisyen oldu.

Cohen’in müzik dünyasındaki etkisi, çağdaşları Bob Dylan ve Joni Mitchell’inkiyle kıyaslanabilir.