TSK Zeytin Dalı Harekatı başladı: Sivilleri kalkan olarak kullanıyorlar


TSK Zeytin Dalı Harekatı başladı: Sivilleri kalkan olarak kullanıyorlar
20 Ocak 2018 Cumartesi
18:58
Gündem

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Afrin'e başlayan harekat için saat 17:35'te bir son dakika açıklaması geldi. 17:00 başladığı belirtilen harekatın isminin "Zeytin Dalı Harekatı" olduğu bildirildi. TSK'dan yapılan bilgilendirmede harekatın, PKK/PYD ve IŞİD'e yönelik yapıldığı, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyulduğu duyuruldu. Gelen ilk bilgilere göre sahada terör örgütünün sivilleri kalkan olarak kullanıyor. TSK yaptığı açıklama, sivillerin zarar görmemesi hassasiyetle operasyon gerçekleştirilmektedir, dendi..TSK’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Son dakika: Afrin harekatı başladı. Zeytin Dalı
20.01.2018

Son dakika: Afrin harekatı başladı. Zeytin Dalı

İLGİLİ HABER
Rusya'dan ilk Zeytin Dalı Harekatı tepkisi
20.01.2018

Rusya'dan ilk Zeytin Dalı Harekatı tepkisi

İLGİLİ HABER