TSK'daki asker zehirlenmeleri sonrası Et ve Süt Kurumu atağı

Haber Oku Haber Oku / Şehir: Genel
TSK'daki asker zehirlenmeleri sonrası Et ve Süt Kurumu atağı

Bir askerimizin şehit olduğu, binlerce askerimizin de zehirlenmesine neden olan TSK'daki 'şirket yemekleri' için yeni adım atılıyor.. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 2018'de etlerin 510 milyon TL'ye Et ve Süt Kurumu'ndan yıllık olarak alınacağını söyledi. Canikli ayrıca, TSK'da organik ürün tüketimine yönelik yeni bir uygulama başlattıklarını duyurdu.. Kamuoyunda ise 'TSK geçmişte olduğu gibi, kendi yemeğini kışlada kendi imkanlarıyla yapmalı..' talepleri vardı.. Ancak asker şimdi de ithal ve ucuz etle karşı karşıya kaldı.. Et ve Süt Kurumu 2010 yılından itibaren başta Amerika, Latin Amerika, Avrupa Ülkeleri ve Bulgaristan'dan Angus ve çeşitli ırklarda inek ve sığır ithal etmeye başlamış, 'halka ucuz et' sloganıyla mağazalarını ve soğuk hava depolarını, Türkiye koşulları ve iklimine uyum sağlamayan, nasıl ve hangi koşullarda yetiştirildiği belli olmayan hayvanların etleriyle doldurmuştu...

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, kışlalardaki asker zehirlenmeleri nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan protokole ilişkin, "2018 yılından itibaren et ve et mamullerini Et ve Süt Kurumu'ndan yıllık 510 milyon TL'ye alacağız" dedi.

ORGANİK TÜKETİM DÖNEMİ

Milli Savunma Bakanı Canikli, TSK'da organik ürün tüketimine yönelik yeni bir uygulama başlattıklarını, bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu'daki askeri birliklerde tüketilmek üzere organik süt ve yumurta alınacağını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında, askerin gıda güvenliğini sağlamak için protokol imzalandı.

Edinilen bilgiye göre, kışlalardaki gıda zehirlenmesi olaylarının ardından Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından çalışma başlatıldı. Bakanlık tarafından uzun süredir devam eden çalışmada sona gelindi. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nce kullanılan gıda maddelerinin alımına yönelik Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında iş birliği yapılacak.

Son dönemde kışlalarda yaşanan gıda zehirlenmelerinden dolayı yüzlerce asker etkilenmişti. Manisa'da yaşanan gıda zehirlenmelerinde 1000'in üzerinde asker etkilenmiş, 1 asker şehit düşmüştü.

ET VE SÜT, 'İTHALAT KURUMU' OLDU

AKP Hükümeti döneminde özelleştirme fırtınası esti. 2004 yılında Manisa, Konya, Kayseri, Zeytinburnu Et Kombinası, Haydarpaşa Et Sanayi İşletmesi, Samsun Soğuk Hava İşletmesi olmak üzere 6 işletme elden çıkarıldı. 2005’te ise Bakanlar Kurulu kararı ile Et ve Balık Kurumu özelleştirme kapsamı dışına çıkarıldı. Kapsam dışına çıkarıldığında kurumun sadece 8 işletmesi kalmıştı. 27 Nisan 2013'te Bakanlar Kurulu kararı ile kurumun adı Et ve Süt Kurumu olarak değiştirildi. Bugün 12'si et kombinası ve 1 tanesi soğuk hava deposu olmak üzere 13 işletmesi var. Özellikle 2010 yılından bu yana Et ve Süt Kurumu ette "ithalat Kurumu" olarak çalıştırılıyor.

"Devlet kasaplık yapar mı?" denilerek elden çıkarılan,yağmalanan eski adıyla Et ve Balık Kurumu, bugünün Et ve Süt Kurumu, kasaplık yapmak bir yana resmen ithal et ticareti yapıyor. Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen yetki çerçevesinde, besilik,kasaplık sığır ithalatı,küçükbaş hayvan ithalatı,karkas et ve son olarak lop et ithalatı yapan ve bunu pazarlayan ticari bir kurum haline getirildi.
Sıradaki Haber Yükleniyor...