Son dakika: Meksika'da 8 şiddetinde deprem: Tsunami alarmı verildi


Son dakika: Meksika'da 8 şiddetinde deprem: Tsunami alarmı verildi
8 Eylül 2017 Cuma
12:08
Gündem

Son dakika Meksika'da 8 şiddetinde deprem meydana geldi, şiddetli depremin ardından tsunami alarmı verildi.. ABD Sismik Araştırmalar Merkezi'nin (USGS) verilerine göre, Meksika açıklarında 8.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin, 1985 yılında ülkeyi vuran ve binlerce kişinin ölüme neden olan depremden sonra en şiddetli sarsıntı olduğu açıklandı..Meksika’nın Pijijiapan bölgesi açıklarında açıklarında yerel saatle 04:49’da meydana gelen ve yerin 35 kilometre derinliğinde oluşan 8 büyüklüğündeki depremle birlikte bölgede tsunami alarmı verildi. Deprem Guatemala ve El Salvador’da da çok şiddetli hissedildi.

Yaşanan deprem, ülkeyi vuran en şiddetli deprem olarak da bilinen ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan 1985’teki depremden sonra en büyük sarsıntı olduğu açıklandı.

Son dakika Meksika'da 8 şiddetinde deprem ve tsunami alarmı

Reuters haber ajansına konuşan 31 yaşındaki mimar Carlos Briceno, “Başta gülüp geçtim ama depremin bitmemesi ve ışıkların sönmesiyle ne yapacağımı şaşırdım. Neredeyse düşüyordum” dedi.

Son dakika Meksika'da 8 şiddetinde deprem ve tsunami alarmı

Meksika’da yerel saatle gece yarısı meydana gelen deprem sonrasında başkentte birçok insan sokaklara döküldü. Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları bölgede büyük bir korku ve panik yaşandığını duyururken, depremin merkez üssünün Pijijiapan kentinin 123 kilometre güneybatısı olduğu belirtildi. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, tsunami riski olduğunu duyurarak bölgede yaşayanları uyardı.

Mexico Eartquake today

Öte yandan yetkililer “önümüzdeki 3 saat içerisinde” Meksika, Guatemala, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Honduras ve Ekvador’da tsunami ve tehlikeli boyutlardaki dalgalar olabileceğini duyurdu.