Son dakika... İzmir'de 117 asker gözaltına alındı


Son dakika... İzmir'de 117 asker gözaltına alındı
29 Eylül 2017 Cuma
09:00
Gündem

Son dakika haberi... İzmir'de çok sayıda askerin gözaltına alındığı öğrenildi.. İzmir'de, yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, sözde mahrem abilerle ankesörlü telefonlardan konuştukları iddia edilen 117 muvazzaf askere yönelik operasyon yapıldı.Son dakika haberi.. İzmir'de FETÖ ile bağlantılı oldukları iddiasıyla 117 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Sabah saatlerinde operasyon için düşmeye basıldı..

İzmir'de, yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, sözde mahrem abilerle ankesörlü telefonlardan konuştukları belirlenen 117 muvazzaf askere yönelik operasyon yapıldı. 

Yapılan raştırmalarda subay ve astsubaylardan oluşan 268 muvazzaf askerin kimlikleri saptandı. Bunlardan birçoğunun, geçen yıl 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında tutuklandığı, ancak 117 kişi hakkında hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.
Bu kişilere yönelik olarak İzmir il merkezi ve ilçelerindeki 45 adrese operasyon düzenlendi. Çok sayıda askerin gözaltına alındığı, operasyonun devam ettiği belirtildi. Haklarında gözaltı kararı verilen askerlerin, 2010 ile 2016 yılları arasında İzmir’deki Kara, Hava ve Deniz Komutanlığı’na bağlı birlikler ile jandarma ve sahil güvenlik teşkilatında görev yaptıkları öğrenildi.

ADANA’DA DA FETÖ OPERASYONU: 38 GÖZALTI

Öte yandan Adana’da da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 38 kişi gözaltına alındı.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgüt ile ilişkisi olduğu iddia edilen kişilerin evlerine, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Ekiplerin evlerde yaptığı aramalarda farklı meslek gruplarından 38 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, sağlık kontrolü ardından sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.