Son dakika: Irak sınırına çok sayıda tank edildi

Son dakika: Irak sınırına çok sayıda tank edildi
18 Ekim 2016 Salı
09:41
Gündem

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ABD öncülüğünde başlatılan Musul harekatının ardından sınırlarımızda üst seviyede güvenlik önlemleri almaya başladı. Sınırlarda kırmızı alarma geçen birliklerimiz olası bir göç durumuna karşı da önlemlerin alındığını bildirdi..

Özellikle Şırnak Silopi’ye çok sayıda tank ve zırhlı araç sevki yapıldı. Olası bir göç ihtimaline karşı daIrak sınırında gereken önlemlerin alındığı bildirildi. Türk Silahlı kuvvetleri (TSK), Musulo perasyonuyla ilgili gelişmeleri 24 saat aralıksız yakından izliyor.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, 500-600 kadar Türk askerinin olduğu, Fırtına obüsleri, Stinger uçaksavar füzeleri, tank ve diğer zırhlı araçların bulunduğu Başika Üssü’nde de en üst düzey alarm durumunun devam ettiği vurgulandı. Askeri kaynaklar, Musul operasyonunun başlamasından sonrahava taarruzları için İncirlik dahil hiçbir Türk üssünün kullanılmasına ilişkin talep gelmediğini, Türk hava unsurlarının operasyona destek vermediğini ve Başika’dan da destek için top veya diğer tür atışların yapılmadığını söylediler.

500 TÜRKMEN HAZIR

Türk yetkililer, Başika’da Türk askerinin eğittiği, “Ninova Bekçileri”nden yaklaşık 2 bin kişilik bir gücün Musul operasyonuna katıldığını belirtti.

Iraklı Türkmenler de operasyon destek vermeye hazır. Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi , Bağdat yönetiminin dışlamasına rağmen Türkmenlerin 500 kişilik bir gücünün operasyona destek vermeye hazır olduğunu söyledi.