Son dakika: Çiftlik Bank'a yasak geldi: Durduruldu...

Haber Oku Haber Oku / Şehir: Genel
Son dakika: Çiftlik Bank'a yasak geldi: Durduruldu...

Son dakika. Büyük oyun durduruldu.. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Çiftlik Bank ifadesinin de Bankacılık Kanunu'na aykırı olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada 'Çiftlikbank' ibaresinin yasalara aykırı olduğu belirtildi. durdurma kararı verildi.. Bankacılık kanununa göre izinsiz ve yasal olmayan bir şekilde kullanılan isim nedeniyle idari para cezası ve bazı yaptırımlar devreye girecek..

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bilindiği üzere son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen "ÇİFTLİKBANK" ile ilgili olarak, Bakanlığımızın başlatmış olduğu incelemeler; gerek reklam ve tanıtımların yasalara uygun olup olmadığının denetimi, gerekse Bakanlığımız müfettişlerinin piramit satış yönüyle başlattıkları yerinde denetimleri ile devam etmektedir.

Çİftlik bank kapatıldı mı

İDARİ PARA CEZASI DA UYGULANABİLECEK

Bu aşamada, firmanın gerçekleştirdiği tüm tanıtımlarda kullanmış olduğu "ÇİFTLİKBANK" ifadesinin, Bankacılık Kanunu'nun 150 nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir. Gerekli izinler alınmadan "Banka" ifadesinin gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulu'muz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir. Gerekli incelemeler devam etmekte olup, firmadan konuyla ilgili görüş ve savunması alındıktan sonra yine Reklam Kurulu'muz tarafından nihai karar verilecek, gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir.

Verilecek nihai kararların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederken, tüketicilerimizin bu ve benzeri oluşumlara karşı daha hassas ve ihtiyatlı davranmaları, tasarruflarını bu gibi alanlara yatırırken azami özeni göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız.

Çiftlik Bank için 'Saadet Zinciri' incelemesi başlatıldı
29.11.2017

Çiftlik Bank için 'Saadet Zinciri' incelemesi başlatıldı

İLGİLİ HABER
Son dakika: Çiftlik Bank'a suç duyurusu: CEO'dan Kudüs'lü savunma
23.12.2017

Son dakika: Çiftlik Bank'a suç duyurusu: CEO'dan Kudüs'lü savunma

İLGİLİ HABER







Sıradaki Haber Yükleniyor...