Antalya'da turk teknesi 83 yolcusuyla battı


Antalya'da turk teknesi 83 yolcusuyla battı
3 Eylül 2016 Cumartesi
18:48
Gündem

Antalya'da yaşanan fırtına ve yağışlı hava nedeniyle tur teknesi battı. Vali 82 kişi kurtarılırken kayıp olduğu belirtilen 1'i çocuk 2 kişi için arama çalışması başlatıldı. Antalya'da şiddetli yağmur, dolu ve fırtına etkisini sürdürüyor.Antalya'da, Yat Limanı açıklarında fırtınaya yakalanan tur teknesi battı. Teknede bulunan yaklaşık 82 kişi ekipler tarafından kurtarılarak limana getirildi. Kayıp olduğu belirtilen bir kişi aranıyor.

ERKEN DÖNÜŞE GEÇTİ

Sabah saat 11.00 sıralarında günü birlik tur için limandan ayrılan Mehmet Ceylan’ın sahibi olduğu 28 metre uzunluğundaki ‘Kurt-C’ isimli tur teknesinin kaptanı Aydın Topaç, öğleden sonra havanın bozması üzerine turu erken bitirerek dönüşe geçti. İçerisinde tatilcilerle turistlerin bulunduğu yerli ve yabancı tatilcilerin bulunduğu tekne, dönüş yolunda fırtınaya yakalandı. Yat Limanı’nın yaklaşık 2 mil açığında su almaya başlayan ve yan yatan teknedekiler can yeleklerini takarken, bir yandan da yardım istendi.

Kurt-C tur teknesi battı

Kısa sürede olay yerine ulaşan kurtarma ekipleri tahliye çalışması başlatırken, saat 17.30'da tur teknesi battı. Bir çok yolcu kendini can yelekleriyle denizde dalgalar arasında buldu. Kurtarma ekipleri batan tur teknesindeki 82 kişiyi kısa sürede kurtardı ve teknelere aldı. Bir kişinin de kayıp olduğu söylenince bölgede arama çalışması başlatıldı.

Kurt-C Tur Teknesi Battı

AMBULANSLAR HAZIRLANDI

Kurtarılanlar gruplar halinde teknelere alınarak Yat Limanı’na getirildi. Hafif yaralı olduğu belirtilen 33 kişi ambulanslarla hastanelere sevk edildi, diğer kazazedeler ise limanda bekletilen ambulanslarda sağlık konrolünden geçirildi.

Teknenin battığı noktada deniz derinliğinin 45 metre olduğu belirtildi. Deniz polisine bağlı dalgıçlar kayıp olduğu söylenen bir kadın ile çocuğu teknenin battığı noktada dalış yapıp aramaya başladı. Gözaltına alınan tekne kaptanı Aydın Topaç polis merkezine götürülürken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.Antalya Tur Teknesi battı

ÇOĞUNLUĞU MAZOT YUTTU

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kaptanın verdiği bilgilere göre mürettebatla birlikte tur teknesinde toplam 79 kişinin bulunduğunu söyledi. 79 kişinin de kurtarıldığını belirten Vali Karaloğlu, bir çocuktan ve bir kadından da kayıp olarak bahsedildiğini ve dalgıç polislerin 45 metre derinliğe batan tekneye dalış yaparak arama çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Antalya Batan Tur teknesi

Teknenin 45 metreye batıp oturduğunu söyleyen Karaloğlu, 33 kişinin hastanelere sevk edildiğini ve hiçbirinin ağır, acil bir durumu olmadığını açıkladı. Vali Karaloğlu, batan tur teknesinden hastanelere sevk edilen yaralılardan bazılarının batmanın etkisiyle teknenin suya karışan mazotunu yuttuğunu ve buna bağlı şikayeti olduğunu kaydetti.

Kurtarılanlar gruplar halinde teknelere alınarak limana getirildi. Hafif yaralı olduğu belirtilen 6 kişi ambulanslarla hastanelere sevk edildi, diğer kazazedeler ise limanda sağlık konrolunden geçirilerek olayla ilgili soruşturma başlatıldı.