Son dakika: 725 can kaybı, 34.109 corona vaka sayısı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: 725 can kaybı, 34.109 corona vaka sayısı

Son dakika haberine göre Türkiye'de son 24 saatte Corona virüsten 76 vatandaşımız daha hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre; ülkemizde toplam 725 can kaybı, 34 bin 109 corona vaka sayısına ulaştı

Takip Et

Son dakika.. Bakan koca'nın açıklamasına göre; Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsten 76 kişi daha hayatını kaybetti.

" Türkiye'de toplam 725 can kaybı, 34 bin 109 corona vaka sayısına ulaştı"

Corona virüs Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüs ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Koca'nın açıklamasından satırbaşları;

Yurt dışı gidiş gelişlerin ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirlerdir. 31 büyükşehrimizin bazı zorunlu haller dışında sınırlandırıldı. 20 yaş altı ile 60 yaş üstünün evde kalması konusunda kesin talebimiz var. Tedbirleri noktasal olarak uyguluyoruz.

Son dakika: 725 can kaybı, 34.109 corona vaka sayısı
Son dakika: 725 can kaybı, 34.109 corona vaka sayısı

83 milyonu oluşturan bireylerin izolasyon konusunu hayat tarzına getirmesi gerekmektedir. Hepimizi eşit derece ilgilendiren virüse karşı güç birliği içinde olmamız gerekiyor.

Güç birliği içinde olmamız gerekiyor.


Tam bir dayanışma içinde olma tedbirli olma zamanıdır. Mücadeleye yapılacak her katkı insan içindir. Hepimizin çabası herhangi birimiz içindir. Ortak payda inanın sağlığıdır.


Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmaya gittik bunu ilk sonucu Bilim Kurulu’nun oluşturulmasıdır. Bilimsel temelli mücadele yönetmemizde mücadele verdi rehberlik etti. Mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olmak için ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplum Bilimleri Kurlu adını verdiğimiz yeni bir kurum oluşturduk. Bu uygulama salgınla mücadelede bir ilktir. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak olan Toplum Bilim Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum. 


Bilgiler süreç içerisinde değişime uğramaktadır.  Bugün risk gurubu tanımının kapsamı genişlemiştir 60 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan herkes dahil edilmiştir. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır. Asla belirti göstermeyen taşıyıcıların varlığı unutulmamalıdır. İzolasyon bugün için geçerli hayat tarzıdır. Test kapasitemiz artırdık. Günlük test sayısının 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Tespit ettiğimiz her vakanın temas zincirini tarıyoruz. Hastalığı seyrinde akciğer tutulumu solunum yetmezliği en dikkat çeken tablolardandır. BU hastalarımıza olabildiğince erken tedavi uyguluyoruz. Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık. İlaç tedavisine erken başlamamızın bunda etkili olduğunu düşünüyoruz. İlacı erkenden temin ettik ve hastalarımıza ücretsiz olarak ulaştırmayı başardık. 


Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek düzeydedir. Çalışmalar devam ediyor.


Bakanlık olarak plazma çalışmalarına öncülük ediyoruz. Araştırma aşamasındaki bu sürecin kesin sonuç olarak sunulması yanıltıcı olabilir.


Hastalığa karşı elimizde mevcut olan güç izolasyon kuralıdır. Hastalarımızın kendini izole etme koşulundan taviz vermemiz mümkün değildir. Dijital yöntem ile hastalarımızı tedavi edeceğiz.


Bütün tedbirlerimize rağmen virüs bulaşmaya devam ediyor, bunu kontrol altına almak zorundayız.


Temastan kaçının sosyal mesafeyi koruyun.


Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 725. 

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin