Son dakika: 188 bin 925 'başörtülü liseli bacı' üniversiteye giremedi!


Son dakika: 188 bin 925 'başörtülü liseli bacı' üniversiteye giremedi!
10 Ağustos 2017 Perşembe
12:28
Gündem

İmam Hatip Liselerinin acı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.. ÖSYM’nin verilerine göre, bu yıl 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini üniversitelere girmeye hak kazanabildi.. Her 5 İHL’liden 1’i üniversiteli oldu.. Bu veriler ise akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'benim başörtülü bacılarımı üniversitelere sokmadılar..' sözlerini getiriyor..Sözcü gazetesinda yer alan haber ve ÖSYM verileri İmam Hatip Liselerinin içler acısı durumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere, AKP hükümetinden sık sık yükselen 'İmam Hatip'lerin sayısını artıracağız' açıklamalarından ise hala bir geri adım olmadığı gibi, daha da ileri gidilerek, vatandaş ve öğrenci velilerinden gelen yoğun tepkilere rağmen, mevcut okulları İmam Hatip'e çevirme projeleri peş peşe hayata geçiriliyor.

İMAM HATİP YİNE SINIFTA KALDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), milyonlarca aday ve ailesinin merakla beklediği üniversitelere yerleştirme sonuçlarını önceki gün açıkladı. Katsayı farkı kaldırılmasına rağmen, başarı oranında imam hatip liseleri yine sınıfta kaldı.

ÖSYM'NİN VERİLERİ

ÖSYM'nin sayısal verilerine göre Anadolu lisesi mezunu 396 bin adaydan 138 bini, Fen lisesi mezunu 22 bin adaydan 12 bini bir lisans programına yerleşirken, 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini lisans tercihlerine yerleşebildi. İktidarın milyarlarca liralık teşvik ile adres gösterdiği özel liselerden mezun 147 bin adaydan 65 bini lisans programına yerleşti. Özel fen liselerinden ise 6 bin 619 adaydan 3 bin 905'inin lisans tercihlerine yerleşmesi de dikkat çekti. Lise son sınıfta sınavlara giren 960 bin adaydan sadece 208 bini lisans programlarına yerleşti.

KAYITLAR 14-18 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak
ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde geçici kayıtları yapılacak.