One Minute! Şimon Peres felç geçirdi


One Minute! Şimon Peres felç geçirdi
13 Eylül 2016 Salı
22:54
Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Davos zirvesinde 'One minute' tepkisiyle uzun zaman Türkiye gündeminden düşmeyen İsrail Eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres, geçirdiği felç sonucu hastaneye kaldırıldı.AP’nin geçtiği son dakika haberine göre, 93 yaşındaki İsrail Eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres geçirdiği felç sonucu Tel Aviv’deki Tel Hoshemer hastanesine kaldırıldı.

Bilincinin yerinde olduğu ifade edilen Peres’in, tedavisine başlandığı belirtildi.

Simon Peres İsrail

ERDOĞAN’DAN PERES’E ONE MINUTE ÇIKIŞI

2009’da, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında ‘one minute’ tartışması yaşanmıştı.

Erdoğan Simon Peres One minute

ŞİMON PERES KİMDİR?

İki kez başbakanlık yapan Peres, 2007-2014 arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü.

Peres, Filistinlilerle imzalanan 1993 Oslo Barış Anlaşması’ndaki rolü nedeniyle 1994 Nobel Barış Ödülü’nü almıştı. Peres bu ödülü, dönemin başbakanı Yitzak Rabin ve Filistin lideri Yaser Arafat’la paylaştı. Rabin, daha sonra suikasta uğradı. Şimon Peres, 1996 seçimlerinde muhalefetteki Likud’un lideri Benyamin Netanyahu’ya yenildi.

1949’dan bugüne hemen her önemli makamda görev yapan Peres İsrail’in 1959’daki gizli nükleer programının mimarı.

Peres ilerleyen yaşına rağmen, aktif olarak çalışmaya devam etti, Peres Barış Merkezi aracılığıyla İsrail ile Filistinliler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulundu.