Onbinlerce kadın, Kadına Şiddeti Protesto Ediyor


Onbinlerce kadın, Kadına Şiddeti Protesto Ediyor
25 Kasım 2017 Cumartesi
20:56
Gündem

Son dakika.. Binlerce kadın, kadına yönelik şiddeti protesto ediyor.. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Beyoğlu’nda 2 bin kadın, kadınlara yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto etti.25 Kasım Kadın Platformu ve çeşitli kadın dernekleri ile sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen yaklaşık 2 bin kadın, kadınlara yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde yaşanan kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Kadına Şiddete Hayır

Tünel Meydanı’nda 18.00’de toplanan kitleler, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. ’Devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz’ pankartı açılan yürüyüşe CHP’li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker ile HDP’li Pervin Buldan’da katıldı. Hollanda Konsolosluğu önüne kadar yürüyen grup burada basın açıklaması okundu.

Kadına Şiddete Hayır
Yüzlerce kadın İstiklal Caddesinde yürüyüşe geçti

Türkçe , Kürtçe ve Arapça okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Kadınlar İstiklal Caddesinde yürüyüşe geçti

 

Kadına Şiddete Hayır

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında ayağa kalkan kadınlarla beraber bir kez daha sokaklardayız. Sadece bugün değil 1 yıldır neredeyse aralıksız kentlerin meydanlarında itiraz ediyoruz, direniyoruz. Hayatlarımızı çevreleyen, olağanlaştırılmaya çalışılan erkek şiddetine, olağanüstü halle kadın düşmanlığının dozajını arttıran devlet şiddetine, faşizmin her türlü uygulamasına karşı susmamaya, itaat etmemeye devam ediyoruz. Boşanıp boşanmayacağımız, doğurup doğurmayacağımız ve kaç çocuğu nasıl doğuracağımız bizim kararımızdır. Çocukların velayetini kimin alacağını, hangi mahallenin imam hatip okuluna mecbur edileceklerini, hangi topraklarda, hangi savaşta ölmeleri gerektiğini, haysiyetli bir biçimde gömülüp gömülmeyeceklerini belirleyen sisteminize itaat etmiyoruz.

Kadına Şiddete Hayır

Basın açıklamasının ardından toplanan kadınlar, buradan ayrıldı.