Musul'da enkaz altından 2 bin 100 cesedi çıkarıldı


Musul'da enkaz altından 2 bin 100 cesedi çıkarıldı
9 Eylül 2017 Cumartesi
00:23
Gündem

Son dakika.. Kanlı çatışmaların ve terör saldırılarının tek kaybedeni olan kadın ve çocuklar Musul'da da ölüyor, öldürülüyor.. Irak'ın Musul kentinin batı yakasında, terör örgütü IŞİD'ten temizlendiği geçen temmuz ayından bu güne, enkaz altından çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 2 bin 100 kişinin cansız bedeni çıkartıldı..İçişleri Bakanlığına bağlı Sivil Savunma Müdürlüğü yetkililerinden Saad Hamid, yaptığı açıklamada, "Sivil savunma ekipleri, Musul'un batı yakasında özellikle de Eski Şehir bölgesinde, yıkılan evlerin altından sivillere ait 2 bin 100'den fazla ceset çıkardı. " dedi. Yerel kaynaklar çıkartılan cesetlerin çoğunluğunun çocuklar ve kadınlardan oluştuğunu belirtiliyor..

Hamid, ekiplerin çalışmaları sırasında "ekipman eksikliğinin yanı sıra gizli sığınak, tünel veya bodrumlarda saklanan IŞİD unsurları tarafından ateş açılması" gibi türlü güvenlik sıkıntısı ile karşı karşıya kaldığını anlattı. 

"500 CİVARINDA CESET ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILMAYI BEKLİYOR"

Enkaz altından çıkarılmayı bekleyen 400 ila 500 cesedin olduğunu kaydeden Hamid, çalışmaların 2 ay içinde tamamlanacağını aktardı. 

Musul Enkaz altı cesetler

Irak'ta 20 Temmuz'da açıklanan resmi rakamlara göre, Musul'u IŞİD'ten kurtarma operasyonu sırasında bin 429 sivil hayatını kaybetti. 

İngiliz "The Independent" gazetesi ise eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin açıklamasına dayandırdığı haberinde yaklaşık dokuz ay süren çatışmalarda 40 bin kişinin öldüğünü belirtmişti. 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, yaklaşık 9 ay süren askeri operasyon neticesinde 10 Temmuz'da Musul'un IŞİD'ten temizlendiğini ilan etmişti.