Mimar ve gazeteci Aydın Boysan hayatını kaybetti

Haber Oku Haber Oku / Şehir: Genel
Mimar ve gazeteci Aydın Boysan hayatını kaybetti

2018'in ilk günleri bizden, iki önemli ismi aldı.. Sabah saatlerinde usta sanatçı Münir Özkul'un hayatını kaybetti. Özkul'un ölüm haberinin hemen ardından renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan da hayata gözlerini yumdu

Mimar ve gazeteci Aydın Boysan organ yetmezliği sonucu bugün Ulus'taki evinde hayatını kaybetti.

Son dakika.. Aydın Boysanı kaybettik

Aydın Boysan öldü, Aydın Boysan Kimdir?

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

Aydın Boysan, İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizelidir. Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın oğludur.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi'ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

İLGİLİ HABER

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

İLGİLİ HABERSıradaki Haber Yükleniyor...