Merkel'den flaş 'Türklere Vize' açıklaması: Gelecek hafta..


Merkel'den flaş 'Türklere Vize' açıklaması: Gelecek hafta..
4 Eylül 2016 Pazar
15:02
Gündem

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında Çin'de düzenlenne G-20 Zirvesi'nin başlamasından önce gerçekleşen görüşmeye ilişkin son dakika açıklaması geldi: Almanya Başbakanı Merkel, “AB ile Türkiye’nin Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa imkânı sağlayan anlaşamaya gelecek haftalarda ulaşabileceğini” söyledi.Başbakan Merkel, “AB ile Türkiye’nin Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa imkânı sağlayan anlaşamaya gelecek haftalarda ulaşabileceğini” söyledi.

Merkel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Haziran ayından bu yana Alman yetkililerin İncirlik'e girişleriyle ilgili ‘pozitif gelişmeler' olduğunu ifade etti.

Reuters’ın haberine göre; Alman Hükümet Sözcüsü de, “Erdoğan ve Merkel’in Türkiye-Almanya ilişkilerini, AB ile Türkiye arasında varılan göçmen anlaşmasının daha ileri taşınmasını ve Suriye iç savaşıyla ilgili iki tarafllı kaygıları masaya yatırdıklarını” söyledi.

Alman sözcü görüşmede, Türkiye’nin Alman milletvekilerinin İncirlik Hava Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etmesini engellemesinin gündeme gelip gelmediğine ilişkin yorum yapmadı.

Erdoğan ve Merkel, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünün ardından ilk kez yüz yüze görüştü.