Kuzey Kore'de 6.3'lük deprem: Korkunç 'hidrojen bombası' iddiası


Kuzey Kore'de 6.3'lük deprem: Korkunç 'hidrojen bombası' iddiası
3 Eylül 2017 Pazar
12:13
Dünya

Flaş gelişme.. Kuzey Kore'de 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin, Kuzey Kore'nin uluslararası balistik füze denemesi sırasında meydana geldiği belirtiliyor. Kuzey Kore'de meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremin hidrojen bombası denemesinden kaynaklandığı açıklandı, Japon savaş jetleri havalandı.Kuzey Kore’de yerin yaklaşık 10 kilometre altında ilk belirlemelere göre 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), daha sonra Kuzey Kore’deki depremin büyüklüğünü 6,3 olarak güncelledi.

Güney Kore kaynaklarına göre deprem, Kuzey Kore’nin uluslararası balistik füze denemesi sırasında meydana geldi. Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerini yaptığı bölgede meydana gelen depremin doğal yollardan olmadığı, insan etkisiyle olduğu belirtiliyor.

 Pyongyang yönetimi ileri düzey hidrojen bombası geliştirildiğini duyururken, kısa süre içerisinde 'önemli bir açıklama' yapılacağını belirtti.

AA'nın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile telefon görüşmesi yaparak, "büyümekte olan Kuzey Koretehdidini" ele aldığı bildirildi.