Köln'de Demokrasi ve Erdoğan alarmı! Engellediler...


Köln'de Demokrasi ve Erdoğan alarmı! Engellediler...
31 Temmuz 2016 Pazar
03:43
Dünya

Almanya’nın Köln kentinde bugün ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ düzenlenecek. Büyük yürüyüşe 100 binden fazla kişinin katılması bekleniyor. Öte yandan Almanya Anayasa Mahkemesi geç saatlerde aldığı bir kararla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle Mitin alanına bağlanıp halka hitap etmesinin engellenmesine karar verdiTÜRKİYE’deki 15 Temmuz darbe girişimi Almanya’nın Köln kentinde bugündüzenlenecek mitingle protesto edilecek. ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ adı altında düzenlenecek gösteriyi organize edenler, Almanya genelinden ve komşu diğer ülkelerden geleceklerle mitinge yüz bin kişinin katılımını bekliyor. Köln polisi ise yaptığı açıklamada mitinge 30 bin kişinin katılacağından hareket ettiklerini ve miting boyunca 2 bin polisin görev yapacağını duyurdu. Ayrıca kentte Alman siyasi partilerinin gençlik kollarının da karşı gösteriler düzenlemesi bekleniyor. Polisgöstericilerin birbiriyle çatışmasından endişe ediyor. 

ALMAN DIŞIŞLERİ BAKANI STEINMEIER TEPKİLİ
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Süddeutsche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin iç politika gerginliğinin Almanya’ya taşınması ve ne olursa olsun farklı düşüncedeki insanların korkutulması kabul edilmez. Almanya’da böylesi tutumlara yer yok. Buna da izin vermeyiz” dedi. Steinmeier, göstericilerden ölçülü olunmasını istedi. Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir de Almanya’da Erdoğan’ı eleştirenlere gözdağı verildiğini söyledi ve “Başkalarını sindirmek isteyen Erdoğan yandaşları yasalarca öngörülen en sert yaptırımlarla cezalandırılmalı”dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN HALKA SESLENMESİ ENGELLENDİ
Köln'deki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp kurulacak dev ekrandan halka hitap etmesine de müdahale geldi. Köln polisinin güvenlik gerekçesiyle buna izin vermemesi üzerine, platform önce yerel mahkemeye, ret cevabı alınca da bir üst mahkemeye başvurdu. 
Üst mahkeme de, polis lehine karar verince, karar gün içinde Anayasa Mahkemesine taşındı. Almanya Anayasa Mahkemesi de Köln polisini haklı bularak, daha önce verilen mahkeme kararlarını onadı. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI'NDAN ALMANCA-TÜRKÇE AÇIKLAMA
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de kendisine ait sosyal medya hesabından Türkçe ve Almanca yayınladığı mesajında Almanya’da yaşayan Türklere seslendi. Köln miting öncesi yayınladığı mesajında Gabriel, Türkiye’deki gelişmelerin Almanya’da yaşayan birçok insanı da etkilediğini belirterek, “Aranızdan çoğu Almanya’ya kaygıyla bakmaktadır. Alman Federal Parlamentosu’nun Ermeni kararının uygun olmadığını düşünenlerin sayısı az değil... Diğer taraftan birçok Alman gibi ben de Türkiye’ye büyük endişeyle bakıyoruz. Bu önemli ülkenin Avrupa’dan uzaklaşmasından korkuyorlar. Gazetecilerin ve hakimlerin özgürlüğünden ve tabi ki her bir bireyin düşüncesini özgürce ifade etme özgürlüğünden kaygı duymaktadırlar. AB üyelik müzakereleri için kaldırılması şart koşulmuş olan idam cezasının tekrar getirilmesi tartışmalarını şaşkınlıkla izlemektedirler. Benim gibi birçok Alman Türk hükümetinin darbe girişimine gösterdiği tepkinin tamamen orantısız ve kabul edilemez olduğu kanaatindedir” dedi. HÜRRİYET