Kazakistan FETÖ okullarını Özal ile savundu: Kapatmayacağız


Kazakistan FETÖ okullarını Özal ile savundu: Kapatmayacağız
2 Ağustos 2016 Salı
14:49
Gündem

Dün akşam CNN Türk'te canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalar yapan Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "Cemaat’in asıl güçlenmesi Turgut Özal zamanında oldu.." sözlerinin ardından bugün Kazakistan'dan flaş bir açıklama geldi... Kazakistan Eğitim Bakanlığı, okulların Turgut Özal ile Nursultan Nazarbayev arasındaki ikili anlaşmalarla kurulduğunu ve açık kalacağını belirtti.Asya-Pasifik bölgelerinden haberlere yer veren “The Diplomat” adlı internet sitesinin haberine göre; Kazak yetkililer, ülkedeki Gülen okullarının açık kalacağını söyledi.

Büyükelçi Uyanık, Kazakistan’daki Türk okullarının Türkiye hükümeti tarafından desteklenmediğini gerekli makamlara iletmişti.

Kazakistan Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 27 Gülen okulunun kapatılmayacağını şu ifadeyle duyurdu:

“Bu okullar (27), geçmişte olduğu gibi çalışmaya devam edecek. Öğrenciler ve aileler, kapatılacaklarından korku duymasınlar. Okullar, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında, bağımsızlıktan hemen sonra, imzalanan ikili anlaşmalarla kuruldu.”

TURGUT ÖZAL VE KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI NURSULTAN NAZARBAEV  1991TURGUT ÖZAL VE KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI NURSULTAN NAZARBAEV (1991)

İLKER BAŞBUĞ SÖYLEMİŞTİ

Dün CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, “Cemaat’in TSK’ya sızması 70’li yıllara kadar gidiyor. Cemaat’in asıl güçlenmesi Turgut Özal zamanında oldu” demişti.

İlker Başbuğ: ABD Fethullah Gülen’i iade ederse bu şu demek...
01.08.2016

İlker Başbuğ: ABD Fethullah Gülen’i iade ederse bu şu demek...

İLGİLİ HABER