IŞİD’ten kaçan Yaşar'a Türk Profesör Karaaltın hayat verdi


IŞİD’ten kaçan Yaşar'a Türk Profesör Karaaltın hayat verdi
18 Ekim 2017 Çarşamba
14:51
Sağlık

Türk Profesör Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın IŞİD'ten kaçan öğrenciye hayat verdi.. Yaşar Süleyman isimli öğrenci, Irak'taki IŞİD teröründen 2014 'ün sonunda Türkiye’ ye kaçmak zorunda kalmış.. IŞİD, yakaladıkları öğrencileri ya öldürüyorlar, ya da kendi aralarına zorla alıyorlardı. Yaşar Süleyman gibi 15 yaş ve yukarısı gençler büyük tehdit altındaydı. Yaşar, 1800 öğrencinin bir günde öldürüldüğüne şahit oldu.Türkiye’ ye kaçarken hem yeni bir hayata kavuşacağını hem de 4 yaşından beri çektiği sağlık sorununa çözüm bulacağını bilmiyordu.

YAŞAR SÜLEYMAN İLE RÖPORTAJ

‘’ Maalesef 4 yaşında, halk arasında fil hastalığı olarak bilinen ve sıklıkla bacak veya kollarda görülen, vücutta ödem ile kendini gösteren hastalığa yakalanmıştım. Lenf yolu damarlarımın tıkanmasından dolayı memleketimde gitmediğim doktor kalmamıştı. Bacaklarım, ayaklarım en az 3 misli şişti ve her geçen gün daha da kötüleşiyordu yavaş yavaş. Doktorlar ne olduğunu bilmiyorlar ve bu yüzden de tedavi edemiyorlardı. Sonuçta bana kesinlikle hastalığının tedavisi yok dediler. Hastalığımın ne olduğunu hatta adını bile Türkiye’ye gelince öğrendim.

Prof. Dr. Mehmet Karaaltın

Ülkemde IŞİD terör yaşattı, her gece bu sefer bizi mi almaya gelecekler diye kardeşlerimle korku içinde yaşıyorduk. Savaş ve hayati tehlikemiz hiç bitmiyordu ve hayatta kalıp aileme yardım getirebilmek için Suriye üzerinden Türkiye’ye gelmeye karar verdim. Günlerce yürüdüm. Sonunda bu mücadelemde;  değişen sadece hayat şartlarım olmadı en büyük sağlık sorunuma da çare bulabilme şansını yakaladım.

Fil Hastalığı

İstanbul’da hastane yatağı üreten bir firmada çalışmaya başlamıştım. Sağlık problemimden dolayı işimi kaybetmekle karşı karşıyaydım. Orada tanıştığım arkadaşlar bana rahatsızlığım ile ilgili doktor araştırmaya başladılar. Kıyafetlere sığamıyorum ve şişen bacakları yüzünden yürümede, normal yaşamımı sürdürmede ve her hareketimde sorun yaşıyordum. Bacaklarım gerçekten de bir fil bacağı gibiydi. Arkadaşlarım yaptıkları araştırmalar sonucunda Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahı, Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın hocama ulaştılar.  Kendisi ile tanışıp hikayemi anlattıktan sonra derhal ameliyatımı yapmayı kabul etti. Hastalığımın teşhisi konmuştu. Ben bir fil ayak hastasıydım. O anki mutluluğumu anlatabilecek sözcük bulamıyorum.

Fil Hastalığı Tedavisi

12 Nisan 2017 tarihinde ameliyatım gerçekleşti. Eskiden çok zor yürüyordum, giyinemiyordum, bazen evden bile çıkamıyordum, is bulmada zorluk çekiyordum ve depresyondaydım. Dr. Karaaltın bana daha evvel yaşamadığım bir hayatı hediye etti.  Benim hiçbir maddi gücüm yoktu. Dr. Karaaltın, hiç para gözetmeksizin ameliyatımı üstlendi. Onu unutmam mümkün değil. Türk doktoruma hayatımı borçluyum, bana ikinci şans verildi. 

Fil Hastalığı Tedavisi

Eğer tedavi olmasaydım hastalığım daha da ilerleyecek ve yataktan bile kalkamayacak seviyeye gelecektim.

Artık aileme bakabilir geleceğe umutla yaklaşabilirim.

Fil Hastalığı Tedavisi