FETÖ'nün 'para imamı' Memduh Çıkmaz yakalandı: İşte ilk sözleri


FETÖ'nün 'para imamı' Memduh Çıkmaz yakalandı: İşte ilk sözleri
27 Kasım 2017 Pazartesi
13:29
Gündem

Son dakika haberi.. Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'para kasası' olarak bilinen iş adamı Memduh Çıkmaz, MİT operasyonuyla Sudan'dan Türkiye'ye getirildi. İlk sorgusu yapılan Çıkmaz, Sudan'da akaryakıt işletmecisi olduğunu ve yine Sudan'da bir tuğla fabrikası ortağı olduğu belirtti..Son dakika.. FETÖ'nün Para İmamı Memduh Çıkmaz, MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildi..

FETÖ'nün "para kasası" olarak bilinen iş adamı Memduh Çıkmaz, MİT operasyonuyla Sudan'dan Türkiye'ye getirildi.

Atatürk Havalimanından Bakırköy Adliyesine götürülen Çıkmaz, Çorum 2.  Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi  (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmada ilk olarak kimlik tespiti yapıldı. Çorum doğumlu olduğunu ve  Sudan'ın Hartum kentinde ikamet ettiğini belirten Çıkmaz, "Ne işle meşgulsünüz?"  sorusuna "akaryakıt istasyonu işletmecisiydim", "herhangi bir geliriniz var mı?"  sorusuna da "Sudan'da tuğla fabrikası ortağıyım" cevabını verdi.

Memduh Çıkmaz Çorum

Daha sonra mahkeme heyeti başkanı, sanık Çıkmaz hakkında suçlamaları  okuduktan sonra hakkında "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan dava açılan  sanığa savunması için söz verdi.

Sanık Çıkmaz, iki gündür uykusuz olduğu için çok yorgun olduğunu  belirterek, "Ayrıca uçaktaki hava basıncından dolayı kafam zonkluyor. Çok yorgunum. Savunmamı, daha sonra avukatım aracılığıyla yapacağım." ifadelerini  kullandı.

Mahkeme heyeti başkanı, Çıkmaz hakkındaki iddianamenin tebliğ  edildikten sonra savunma yapabileceğini kaydetti.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında sanık hakkında mahkemece "yakalama ve  tutuklanma" kararı bulunduğunu hatırlatarak sanığın tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığın "kuvvetli suç delilleri" ve "kaçma şüphesi  bulunduğu" gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. Heyet ayrıca sanığın Çorum L  Tipi Kapalı Cezaevine nakledilmesi için müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

SUDAN POLİSİ GÖZALTINA ALMIŞTI

Sudan’da yaşayan ve ülkede FETÖ’nün en büyük 'para kasası' olduğu bilinen Çorumlu  işadamı Memduh Çıkmaz, Sudan polisi tarafından geçtiğimiz 24 Eylül tarihinde gözaltına alınmıştı.

Türkiye, Çıkmaz hakkında hazırlanan 500 sayfalık iddianameyi yine bu tarihlerde Sudanlı yetkililere teslim etti.

Çıkmaz’ın ailesinin ise uluslararası insan hakları gruplarını arayarak Memduh Çıkmaz’ın Sudan’dan Türkiye’ye iade edilmemesi için faaliyette bulundukları iddia edilmişti