Esad'dan çirkin sözler: Erdoğan hırsızdır, buğdayımızı çaldı, şimdi de


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Esad'dan çirkin sözler: Erdoğan hırsızdır, buğdayımızı çaldı, şimdi de

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok sert sözler.. Suriye'deki ABD, Rusya ve Çin gibi emperyalist güçlerin işgal ve yağmasını görmezden gelerek, Türkiye'nin terör örgütlerine yönelik başlattığı harekata ilişkin konuşan Esad, 'Erdoğan hırsızdır. Fabrikaları, buğday ve petrolü çaldı. Bugün de toprağı çalıyor.' ifadelerini kullandı..

Abone ol

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İdlib’in güney kırsalında yer alan Hubeyt kasabasında Suriye ordusu askerlerini ziyaret ettiğini aktardı. Esad, burada yaptığı açıklamada AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sert ifadeler kullandı.

Esad, iç savaşın patlak verdiği 2011’den bu yana ilk kez İdlib’i ziyaret ederek askerlerle selamlaştı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İdlib vilayetinin güney kırsalında yer alan Hubeyt kasabasında Suriye ordusu askerleriyle bir araya geldiğini aktardı. Esad Suriye krizi başladığından bu yana ilk kez İdlib’e gitmiş oldu.

Esad'dan çirkin sözler: Erdoğan hırsızdır, buğdayımızı çaldı, şimdi de
Esad'dan çirkin sözler: Erdoğan hırsızdır, buğdayımızı çaldı, şimdi de

Suriye Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Esad, İdlib’in kırsalında bulunan Hubeyt kasabası cephesindeki Suriye Arap Ordusu mensuplarıyla görüştü” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesinin SANA'ya dayandırdığı haberin detayları şöyle;

Erdoğan hırsızdır. Fabrikaları, buğday ve petrolü çaldı. Bugün de toprağı çalıyor.

“Suriye’deki bütün bölgeler aynı önemi taşıyor lakin önceliklerimiz somut olarak askeri durumdur.”

“İdlib onlar için ön karakoldu, ancak bu durumda çatışma doğudadır, ön karakol ise normal olarak batıda Suriye Arap Ordusunu dağıtmak için ön cephede olur.”

“Baştan beri diyorduk şimdi de diyoruz: İdlib çatışması kaos ve terörü bütün Suriye bölgelerinden söküp atmak için temel olduğunu söylemiştik.”

“Bir saldırı veya hırsızlığa maruz kaldığımızda birbirimizin yanında durmamız kendi aramızda koordinasyon kurmamız lazım ancak bazı Suriyeliler özellikle savaşın ilk yıllarında bunu yapmadı. Ama onlar hiçbir şeyi duymuyor. Şimdi de bahisleri Amerikalıdan yana kullanıyorlar”

“Bazılarından yıllarca 'savaşacağız ve savunacağız' diye duyduğumuz sözlerden sonra son olarak gördüğümüz şey, Türkiye’nin bir kaç gün içerisinde ele geçireceğiz, elimizin altında olacaktır dedikleri sadece bazı bölgeleri işgal ettiğidir.”

“Kuzeyde saldırı başladığında ilk yaptığımız şey, somut olarak siyasi ve askeri muhtelif güçlerle iletişime girmek oldu. Biz de direnen herhangi grubu desteklemek için hazır olduğumuzu söyledik. Bu siyasi bir karar değil bilakis anayasal ve vatani bir görevdir. Eğer bunu yapmaz isek bizler bu vatanı hak etmeyiz”

NE OLMUŞTU?

3 milyona yakın kişinin bulunduğu ve büyük oranda cihatçı militanların kontrolünde olan İdlib’de 31 Ağustos’tan bu yana Rusya-Türkiye garantörlüğünde bir ateşkes devam ediyor olmasına rağmen, zaman zaman gerginlik yaşanıyordu.

El Kaide'nin uzantısı olan Hayat Tahrir el-Şam'a bağlı cihatçıların kontrolü altındaki İdlib'e Rusya ve Suriye ortaklığında yapılan operasyon, Türkiye’nin devreye girmesiyle engellenmiş, bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Suriye’de yaşanan iç savaştan bu yana Esad ilk defa İdlib’i ziyaret etmiş oldu Kaynak; Birgün

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin