E-Devlet'in 'Soyağacı' uygulaması başladı


E-Devlet'in 'Soyağacı' uygulaması başladı
8 Şubat 2018 Perşembe
15:21
Gündem

E-Devlet sistemini kilitleyen 'Soyağacı' uygulaması hizmete açıldı... E-Devlet sisteminde soyağacı sorgulama (alt-üst soy bilgisi sorgulama) hizmeti başladı. Hizmetin yayına açılması üzerine kullanıcıların yoğun ilgisi nedeniyle sistem kilitlendi. Peki soyağacı nasıl sorgulanır? E-Devlet sitesi Soyağacı Uygulaması nasıl kullanılır? Tüm detaylar haberimizde..E-Devlet soyağacı sorgulama olarak bilinen alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetini yayına verdi. Vatandaşların kullanıcı adı ve şifre ile kolayca sorgulama yapabilecekleri soyağacı sistemi yoğunluktan dolayı kilitlendi.

Son dakika... E-Devlet Soyağacı Sorgulaması yeniden kullanıma açıldı..

Sorulama yapmak isteyenler: https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA

SOYAĞACI SORGULAMASI E-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

Soyağacını sorgulamak isteyen kişilerin E-Devlet sisteminde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kategorisine girerek,  "belge oluştur" bölümünden işlem yapabiliyor. 

SOSYAL MEDYADA SOYAĞACI SORGULAMA ARAŞTIRMASI

Vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle sistemin kilitlenmesi üzerine, internet kullanıcıları çeşitli sitelerden konu ile ilgili 'Soyağacına bakan çıksın beyler kasıyor', 'Ülkede nekadar çok merak eden varmış', 'Arkadaş eskiden ekmek kuyruğunda sıra bekliyordum şimdi e-devlette bekliyorum' gibi yorumlarda bulundu. 

E-Devlet Soyağacı Sorgulama
Görsele tıklayarak, E-Devlet sitesinden giriş yapıp 'Soyağacı Sorgulaması'nı yapabilirisniz

SOYAĞACI NEDİR?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlendi. 

Soyağacı sorgulamak için BURAYA TIKLAYIN(E-EDEVLET)

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmünde. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanıyor. Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkün. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değil.