Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş oldu


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş oldu
16 Eylül 2017 Cumartesi
21:31
Gündem

Son dakika.. Mehmet Görmez'in istifasının ardından boşalan Diyanet İşleri Başkanlığı görevine Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş atandı. Peki yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir? Erbaş'ın özgeçmişi..Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Mehmet Görmez’in istifasının ardından başkanlığa Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş atandı.
Atama kararının bu akşam resmi gazetede yayımlanması bekleniyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Görmez 31 Temmuz’da emekliye ayrıldığını açıklamıştı. Görmez’in yerine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet etmişti.
 
ALİ ERBAŞ KİMDİR?
Yalova Üniversitesi
Rektörlüğü görevinde bulunan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanan Ali Erbaş, 1961 yılında Ordu'nun Kabadüz İlçesi Yeşilyurt Köyünde doğdu. Sakarya İmam Hatip Lisesi’nde okurken 1980’de Marmara Üniversite’ne girdi ve buradan 1984 yılında mezun oldu.

Prof. Dr. Ali Erbaş
1982 yılındna 1993 yılına kadar Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Fatih Müftülüğü’ne bağlı çeşitli camilerde din görevlisi olarak görev aldı.
12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Prof.Dr. Ali Erbaş evli ve 4 çocuk babasıdır.