Ders kitaplarından Atatürk çıkartıldı, Araplar kitaba girdi..


Ders kitaplarından Atatürk çıkartıldı, Araplar kitaba girdi..
4 Eylül 2017 Pazartesi
13:00
Gündem

Akademisyen, öğretmen, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tavsiye ve önerileri alınmadan AKP hükümetince tek taraflı olarak hazırlanan ve dayatılan, yeni eğitim-öğretim yılında uygulanacak olan 'skandal' müfredatın rezaletleri bir bir ortaya çıkıyor.. Müfredat 5. sınıf sosyal bilgiler kitabından, “Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum” ve “Atatürk İlke ve İnkılapları” bölümleri çıkarıldı. Öte yandan Türklerin beslenme alışkanlıklarından bahsedilen bölümde bir insandan çok bir hayvanın beslenme şekli ima edilircesine 'Türkler gayet az yer, ekmekle beraber tuz yerler. Yemek için başka şey aramazlar..' şeklinde bir dil kullanılması şoke etti.. Balkanları, Ortadoğu'yu ve hatta Avrupayı dahi etkilemiş olan Türk mutfağının tarihi, envai çeşitleri ve zenginlikleri yok sayılmış..Yeni müfredatla hazırlanan 5. sınıf sosyal bilgiler kitabının içeriğiyle ilgili detaylar ortaya çıktı.

Habertürk Gazetesi'nden Fatmanur Boylu’nun haberine göre; beşinci sınıf yeni sosyal bilgiler kitabında Atatürkçülük yer almıyor. Ulu önder Atatürk’ten yalnızca Başkent’in neden Ankara olması gerektiği konusu açıklanırken bahsediliyor.

‘TÜRKLER GAYET AZ YER, TUZ YER EKMEK YER, SOĞAN YER..'

Kitapta yoğurdun Türklere ait bir besin olduğu da anlatıldı. “Türkler gayet az yerler. Sofra zevkine pek az düşkündürler. Bir parça ekmekle beraber tuz, soğan ve yoğurt bulurlarsa yemek için başka şey aramazlar” denilerek Türklerin beslenme alışkanlıklarından bahsedildi.

KÜLTÜR TANITIMINA RİZE'YE GELEN 'ARAP TURİSTLER' DAMGASI 

Kitapta Rize'nin tanıtıldığı bölümler dikkat çekti.

Rize Akdere Köyü'nde Kurban Bayramı'ndaki Dönme Dolap Şenlikleri'nden Ziraat Mühendisi Zihni Derin sayesinde yaygınlaşan çay üretimine, yaşanan sel felaketlerinden komşuluk ilişkilerini bozacağı gerekçesiyle Sal Yaylası'na televizyon sokulmamasına kadar birçok başlık kitapta yer aldı.

Arap turistlerin yeni tercihlerinin Rize olduğu vurgulanırken, kültürel değerlerinden ve doğal güzelliklerinden bahsedildi.