CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar görevinden alındı


CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar görevinden alındı
4 Ocak 2018 Perşembe
18:26
Gündem

Son dakika haberi... İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil'in Anayasa'nın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda bugün görevden uzaklaştırıldıkları belirtildi.İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;  Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil Anayasanın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 04/01/2018 tarihinde görevden uzaklaştırılmışlardır. Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat Hazinedar Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır.

İLGİLİ HABER

Hüseyin Avni Sipahi´nin Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında, yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmalar dikkate alınmıştır.

(Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, bugün basın toplantısı düzenleyerek, sadece kendisine değil eşi ve oğluna da yurt dışı yasağı koyulduğunu açıklamıştı.)

Çetin Kırışgil´in Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurulmuştur.”

HAZİNEDAR’IN YAZILI AÇIKLAMA YAPACAĞI BELİRTİLDİ

Hazinedar’ın bugünkü basın toplantısı sonrası belediyeden ayrıldığı, haber üzerine ise yeniden belediye binasına hareket ettiği öğrenildi. Belediye personeli de acil olarak belediyeye çağırıldı. Hazinedar’ın konuyla ilgili yazılı açıklama yapacağı belirtildi. Sözcü’ye konuşan belediye yetkilileri ‘Beklenen bir gelişmeydi günlerdir bunun zemini hazırlandı” dediler.