Bir çınar daha devrildi: Gönül Ülkü Özcan hayatını kaybetti

Bir çınar daha devrildi: Gönül Ülkü Özcan hayatını kaybetti
3 Kasım 2016 Perşembe
09:43
Gündem

Avrupa Yakası dizisiyle gönüllere taht kuran ünlü tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan’ın eşi Gönül Ülkü Özcan 85 yaşında dün akşam saatlerinde Silivri’deki evinde hayata gözlerini yumdu.

Özcan’ın torunu Tarık Ündüz yaptığı açıklamada, sanatçının ilerleyen yaşının verdiği sağlık sorunları olduğunu söyleyerek, “Provalarda olduğum sırada, ne yazık ki akşam saatlerinde vefat haberini verdiler. Evde bakıcısıyla beraberdi. Nurlar içinde uyusun. Çok üzüntülüyüz.” ifadelerini kullandı.

85 yaşında Silivri’de yaşadığı evde hayatını kaybeden Gönül Ülkü Özcan’ın eşi ünlü tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan ise 78 yaşında tedavi gördüğü Amerikan hastanesinde 2009 yılında vefat etmişti

GÖNÜL ÜLKÜ ÖZCAN KİMDİR?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Özcan, 28 Şubat 1931’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta, ailesinin desteğiyle 1947’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girdi. 1962’de tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Gazanfer Özcan’la evlenene kadar Şehir Tiyatroları’nda çalışan sanatçı, daha sonra eşiyle birlikte Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdu.

Avrupa Yakası ekibi Gönül Ülkü ÖzcanGönül Ülkü Özcan son olarak aynı zamanda eşini Gazabfer Özcan'ın da rol aldığı Avrupa Yakası dizisisinin sevilen karakterleri arasında sevenlerinin karşısına çıkmıştı.

Özcan, 2002’deki rahatsızlığına kadar kendi tiyatrolarında çalıştı. 2003’de yeniden sahnelere dönen sanatçı, az sayıda sinema filminde de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı bir diziyi eşi ve kadrosuyla birlikte 16 yıl oynayan sanatçı, “Sabahsız Geceler”, “Satılmış Hayatlar”, “Hürriyet Uğruna Mukaddes Yalan”, “Vur Patlasın Çal Oynasın” isimli yapımların yanı sıra “Avrupa Yakası” ve “Yalan Dünya” isimli dizilerde rol aldı.

Gazanfer Özcan vefat

En son 2015’te “Yaz’ın Rüyası” adlı televizyon dizisinde oynayan usta oyuncu, 2014’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.