Bilgisayarında fare olanlar dikkat! Büyük tehlike altındasınız


Bilgisayarında fare olanlar dikkat! Büyük tehlike altındasınız
21 Kasım 2017 Salı
22:25
Bilim-Teknoloji

Şayet bilgisayarınızda fare takılıysa, ki bu büyük bir olasılık, büyük bir tehlike altındasınız, özellikle bilgisayarınızda bankacılık işlemleri yapıyor ve kişisel bilgilerinizi saklıyorsanız... Araştırmacılar, internet kullanıcılarının bilgisayarlarındaki her çevrim içi hareketinin izlendiğini ileri sürdü."Daily Mail Online"ın haberine göre, internette kişisel verilerin gizliliğini korumak üzere çalışmalar yapan Princeton Üniversitesinin, İnternet Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesi kapsamında yürütülen çalışmada, 400'den fazla popüler internet sitesinin kullanıcıların sitede yaptıkları tıklamalar, fare hareketleri ve sayfaları kaydırma davranışlarına kadar çevrim içi hareketlerini takip edebildiği öne sürüldü. Üstelik bunun için 'Yandex Metrica' gibi bir veri toplama ve takip etme uygulaması dahi yeterli oluyor..

Çalışmada, aralarında büyük internet servis ve içerik sağlayıcılarının bulunduğu yüzlerce internet sitesinin, "oturum kayıt" adı verilen gizli bir kod sayesinde kullanıcıların internetteki etkinliklerini kayda aldığı iddia edildi.

Bilgisayar faresi, En iyi bilgisayar faresi

Bilgisayar faresinde büyük tehlike!

Çalışmaya göre siteler, gizli kod ile kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını, fareyi nerelerde gezdirdiğini, klavyesinde nereye bastığını kaydederek, 3'üncü parti sunuculara gönderiyor ve burada şifreli bir veri zinciri oluşturuyor.

Bilgisayar faresi, En iyi bilgisayar faresi

Çalışma, en fazla ziyaretçiye sahip 50 bin internet sitesinden 482'sinin, oturum kayıt komutlarını kullandığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, söz konusu kodların, kredi kartı bilgilerinden sağlık problemlerine kadar çok sayıda kişisel veriye nüfuz etmek için kullanılabileceği konusunda da uyarıda bulundu.