Almanya’da 16 yaş altı evlilik yapmak yasaklandı

Almanya’da 16 yaş altı evlilik yapmak yasaklandı
19 Kasım 2016 Cumartesi
10:31
Gündem

Türkiye'de "çocuk tecavüzcülerine evlilik affı" tartışılırken Almanya'dan çok dikkat çeken bir haber geldi. Almanya’da Adalet Bakanları, ülkede 16 yaş altı evliliklerin yasaklanması konusunda uzlaşıya vardı. Konuya ilişkin yasa tasarısı bu ay içerisinde Federal Meclis'in onayına sunulacak. Almanya çocuk evliliklerinin önüne geçmek için böyle bir adım atarken, Türkiye'de 3 çocuk sahibi 16 yaşında annelerin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Almanya'da Adalet Bakanları, çocuk yaştaki evliliklerin yasaklanması konusunda uzlaştı. Berlin'de Güz Konferansı’nda bir araya gelen Federal ve eyalet Adalet Bakanları, bazı istisnalar dışında Almanya'daki 16 yaş altı tüm evliliklerin geçersiz kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre konuya ilişkin henüz somut bir resmi adım atılmadı. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Kasım ayı bitmeden konuya ilişkin yasa tasarısını Federal Meclis'e sunacağını açıkladı. Maas, eyaletlerdeki meslektaşları ile bir araya geldiği konferansın ardından yaptığı açıklamada bu kapsamda 16 ve 17 yaşlarındaki gençlerin evliliklerinin de tanınmamasının öngörüldüğünü kaydetti. Alınan tüm kararların çocuk ve gençlerin refahına uygun olması gerektiğini kaydeden Bakan, son sözün Federal Meclis'te olduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER

ALMANYA’DA 16 RESMİ İZİN VAR ANCAK!

Almanya’da yürürlükteki yasalara göre gençlerin 16 yaşından itibaren evlenmelerine izin veriliyor. Ancak ana koşul diğer partnerin 18 yaşını doldurmuş olması ve aile mahkemesinin izin vermiş olması.
Almanya’da reşit olmadan evlenenlerin çoğu Suriyeli, Afgan ya da Iraklı. 2000 yılında 18 yaşın altında bin 73 evlilik gerçekleşirken, bu sayı 2005 yılında 377, 2015’te ise 92 oldu.
Bununla birlikte Almanya İçişleri Bakanlığı, imamlar tarafından çocuklara nikah kıyılmasını yasaklamak ve çocuklara imam nikahı kıyan din adamlarına para cezası verilmesi için bir çalışma başlattı.

İLGİLİ HABER