AKP ve MHP ittifakı netleşti: İşte 'Tak tak' formulü


AKP ve MHP ittifakı netleşti: İşte 'Tak tak' formulü
31 Ocak 2018 Çarşamba
21:26
Gündem

Son dakika. AKP-MHP Türkiye siyasetine 'tak tak' formülü getirecek.. AK Parti ile MHP'nin ittifak çalışmasında sona gelindi. Oluşturulan komisyonunun önümüzdeki hafta çalışmalarını tamamlayacağı öğrenildi. Bu arada komisyon, ittifak modeli üzerinde büyük oranda anlaştı. İşte o modelin detayları.Son dakika haberi... Türk siyaseti 'tak tak' ile tanışıyor..  AK Parti ve MHP ittifakın çerçevesini belirledi.

"Tak tak" formülü yerine "tak" denildi.

İki partinin oluşturduğu Milli Mutabakat Komisyonu 3.5 saat süreyle uyum yasalarını ve ittifakı değerlendirdi.

CNN TÜRK'ün haberine göre; komisyon çalışmalarını büyük oranda tamamladı.

Ancak henüz çalışmalar bitmedi.

Bu hafta boyunca çalışacak komisyonun önümüzdeki hafta sonuna kadar çalışmalarını tamamlayıp liderlere sunacağı öğrenildi.

Peki liderlere sunulacak çalışmada neler var?

Edinilen bilgilere göre, ittifak modeli üzerinde görüş birliği sağlandı. Bu çerçevede, ittifakın adı pusulaya yazılacak, İki partinin amblemi ittifak çatısı altında yer alacak.

"TAK TAK" SADELEŞTİRİLDİ

Milletvekili listeleri ise ortak değil ayrı olacak. Yani AK Parti ve MHP'nin milletvekili listesi de pusulada bulunacak, aldıkları oya göre partiler vekil çıkartacak.

MHP liderinin daha önce dile getirdiği ve "tak tak" diye ifade ettiği; hem ittifaka hem partiye mühür basılmasının ise sadeleştirildiği belirtildi.

Çift mühür yerine sadece parti için ayrılan alana mühür vurulmasına karar verildiği iddia edildi.

Seçime ittifak ile girecek partilerin pusulada belirgin hale getirilmesi de gündemde.

YÜDE 10 BARAJI KORUNUYOR

Buna göre, ittifak partilerinin pusulada yer aldığı bölüm, pusulanın geri kalanına göre farklı bir renkte olacak. Ancak bu seçmeni etkileyecek düzeyde bir renk farkı olmayacak.

Baraj konusunda ise % 10 seçim barajının korunması bekleniyor.

AK Parti ise ittifaka girecek partiler için % 15'lik bir ittifak barajı önerdi, ancak bu öneri üzerinde bir uzlaşıya varılmadı.

Türkiye'nin 100 seçim bölgesine bölüneceğine yönelik iddiaların da gerçeği yansıtmadığı, bölgeler konusunda çok fazla değişime gidilmeyeceği öğrenildi.

Bu arada komisyonun yerel seçimlere yönelik çalışmayı da tamamlamak üzere olduğu,

İttifak çalışmasının da yerel seçim paketiyle bir arada gelebileceği ifade ediliyor. Ancak bunun için liderlerin onayı gerekiyor.

Önümüzdeki hafta komisyonun çalışmasını tamamlasının ardından liderlere sunum yapılacak. Pürüzlü bir iki başlık için onlardan onay alınacak. Sonrasında ise ya yerel seçim paketi tek olarak ya da ittifak modelini de içeren yasal düzenlemeleri de içeren geniş bir paket olarak meclise sunulacak.

Çalışma haftaya bitecek, liderlere sunulacak.