Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu: Mustafa Tuna kimdir


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu: Mustafa Tuna kimdir
6 Kasım 2017 Pazartesi
14:05
Gündem

Son dakika haberi.. Melih Gökçek'ten boşalan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğu için AKP'nin adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi bugün saat 14.00’da Gökçek’ten boşalan başkanlık görevine yeni ismi seçmek için olağanüstü toplandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na AK Parti'nin adayı Mustafa Tuna seçildi. Tuna, 136 oyun 104'ünü alarak seçildiAnkara'da Melih Gökçek'in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oldu. Muhalefetin aday göstermediği seçimde AK Parti'nin adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, yeni belediye başkanı seçildi. Tuna, 136 oyun 104'ünü aldı. Seçimde, 29 boş oy kullanılırken, geçersiz oy sayısı ise 3 oldu. 

Ankara'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın seçilmesinin ardından ilk açıklaması:

"Bütün kişi ve kurumların, herkesin görüşmeleri ve kanaatleri şehrimizin daha iyi noktaya gelmesi yönündedir. Ortak akılla güzel hizmetlere vesile olacağımıza inanıyorum. Bana verdiğiniz oylara, güvene layık olmaya çalışacağım. Sağolun, varolun Allah'a emanet olsun."

Mustafa Tuna kimdir, İlk açıklaması ne oldu

ANKARA KOLTUĞU İÇİN İSİM AÇIKLANDI

AKP’nin Melih Gökçek’ten boşalan koltuk için belirlediği isim Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu.
BAŞKANLIK SEÇİMİ BİRAZDAN

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi bugün saat 14.00'da Gökçek'ten boşalan başkanlık görevine yeni ismi seçmek için olağanüstü toplanacak. Yapılacak seçimde AKP'nin adayının Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevine seçilmesi bekleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna

TUNA'DAN İLK AÇIKLAMA "HEPİNİZE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Adaylığı açıklanan Tuna'dan ilk açıklama:

Bu güvene layık olmak üzere bundan sonra da hep beraber el ele çalışacağız. Melih başkana hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ben tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun varolun. 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MUSTAFA TUNA KİMDİR?

Mustafa Tuna, 1957 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğdu. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Yüksek Mühendis ünvanını alan Tuna, 1982-1983 yılları arasında eğitim için ABD'de bulundu. Akademik gereklilikleri yerine getireren "Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi - Maliyet İlişkileri" konusundaki tez çalışmasını tamamladı. Tezinin ardından kendisine İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında Doktor Yüksek Mühendis unvanı verilmiştir.

1998 yılında Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı'nda Üniversitelerarası Kurul tarafından "Doçent" ünvanını elde eden Mustafa Tuna, özel sektör çalışmalarıyla birlikte çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü.
Yaptığı ulusal ve uluslararası bilimsel yayınlar nedeniyle kendisine TÜBİTAK tarafından "Yayın Teşvik Ödülü" verilmiştir.

29 Mart 2009 yılında Ankara Sincan Belediye Başkanı olarak seçilen Mustafa Tuna, 2014 yerel seçimlerinde bir kere daha Sincan Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.