ABD'de skandalı: Türkiye'deki tüm adamlarımız hapse atıldı


ABD'de skandalı: Türkiye'deki tüm adamlarımız hapse atıldı
29 Temmuz 2016 Cuma
10:49
Dünya

Fethullahçı terör örgütü FETÖ darbe girişimi sonrası devlet kurumlarından başlayan temizlik operasyonları ABD'yi rahatsız etti. ABD'li General Joseph Votel, Türkiye'yi sarsan başarısız darbe girişimine ilişkin akılalmaz açıklamalarda bulundu. Votel: Darbe girişimden olumsuz etkilendik, tüm müttefiklerimiz hapse atıldı, Şüphesiz ki bu ABD’nin Ortadoğu stratejisini daha güç hale getirecek...Washington Post’un haberine göre; Votel, Türkiye’deki başarısız darbe girişimi ve Türk hükümetinin buna tepkisinin Pentagon’un bölgedeki operasyonlarına zarar vereceği yönünde kaygı duyduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER

Votel, “darbe girişiminin ardından ABD ordusunun Türk ordusundaki birçok yakın müttefikinin hapse konduğunu” söyledi. ABD’li general, “Birçok Türk lider, bilhassa askeri liderle şüphesiz ki ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin nasıl etkileneceği konusunda kaygılıyım” dedi.

Aynı gün ilerleyen saatlerde Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Votel’in yorumlarına benzer şeyler söyledi.

Clapper, “Başarısız darbe girişimi ve hükümetin tepkisi, Türkiye’deki ulusal güvenlik aparatının tüm bölümlerini etkiledi” dedi.

Clapper sözlerine şöyle devam etti: “Birçok muhatabımız tasfiye edildi ya da tutuklandı. Şüphesiz ki bu ABD’nin Ortadoğu stratejisini daha güç hale getirecek” ded