Seçim sandıklarının üretimini gerçekleştiren Benoplast firmasından yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ihtiyacına binaen Devlet Malzeme Ofisi tarafından ihale edilen, 2014 yılı mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde kullanılacak "şeffaf seçim sandıkları"nın "Benoplast" tarafından üretildiği belirtildi.

Yerel seçim olması nedeniyle, kullanılacak toplam seçim sandığı sayısının, 2011 yılı genel seçimlerinde üretilen seçim sandığı sayısından fazla olduğu bildirilen açıklamada, "Toplam 315 bin adet üretim yapılacak ve ülke genelinde 950'den fazla il, ilçe seçim kurullarına dağıtılması sağlanacaktır" denildi.

Açıklamada, üretilen seçim sandıklarına ilişkin şu bilgiler verildi:

"Şeffaf seçim sandıklarının her biri 6 kilo ağırlığında, eni 40 santimetre ve yüksekliği 60 santimetredir. Polikarbon hammaddeden üretildiğinden ısıya ve kırılmaya karşı ekstra dayanıklıdır. Üretim sonrası firmamız laboratuvarında birçok dayanıklılık ve ölçüsel teste tabi tutulmakla beraber, ayrıca akreditasyon yetkisine sahip laboratuvarlarda özel testlerden geçirilmektedir. Şu ana kadar yaklaşık 125 bin adet üretilmiş ve sevkiyatları tamamlanmıştır. 2014 yılı ocak ayı sonuna kadar tamamının üretilmesi ve sevk edilmesi planlanmaktadır."

12 Haziran 2011'de gerçekleştirilen genel seçimde de oy sandıklarını aynı firma üretmişti.